Ethereum'un yaratıcısı genç milyarderden Hindistan'a 1,2 milyar dolar bağış!

Dijital cüzdanında 333 bin 500 Ethereum bulunduran Ethereum'un yaratıcısı Vitalik Buterin'in serveti 1,1 milyar dolara (9,1 milyar TL) yükseldi.. Buterin koronavirüs nedeniyle sağlık sistemi çöken 'a 1,2 milyar dolar Shiba Inu bağışlayınca, kripto para biriminin değeri düştü

13.05.2021 17:36

Dünyanın önde gelen kripto paralarından Ethereum’un yaratıcısı 27 yaşındaki Rus kökenli Kanadalı Vitalik Buterin, koronavirüsle mücadelede sağlık sistemi çökme noktasına gelen Hindistan’a 1,2 milyar dolarlık (yaklaşık 102 milyar lira) bağışta bulundu.

Henüz 19 yaşındayken yarattığı Ethereum sayesinde şu an milyarder olan Buterin, Hindistan’a bağışını teknoloji girişimcisi Sandeep Nailwal tarafından kurulan yardım fonu aracılığıyla kripto parayla yaptı.

Yardım kuruluşu bu büyük kripto bağışını hemen koronavirüs yardımına dönüştürmeyebilir. Hindistan’da devam eden koronavirüs krizinde oksijen tüpleri ve diğer hayati gereçlerin karşılanması için anında sıcak para sağlanamayabilir.

Bunlar arasında Ethereum’un yanısıra Dogelon (ELON), Akita Inu (AKITA) ve tıpkı bir şaka olarak başlayan Dogecoin gibi logosunda köpek bulunan rakibi Shiba Inu (SHIB) bulunuyor.

SHIBA INU SERT DÜŞTÜ

Ancak bağış haberinin duyulmasının ardından bazı kripto para birimlerinin değeri önemli ölçüde düştü. Bazıları yaratıcıları tarafından Buterin’e hediye edilmiş kripto paraların değeri yüzde 40’a yakın azaldı. Bu da bağışın dolar karşılığının da azalmasına yol açtı. Bu düşüşün yarattığı endişe nedeniyle Nailwal sorumlu davranacaklarını ve SHIB coin'in değerini azaltmayacaklarını belirten bir tweet attı. 

Milyarder iş adamı Elon Musk'ın Bitcoin'le araç satışına ara verdiklerini açıklamasının ardında kripto para piyasalarında sert satışlar görüşmüştü. Bitcoin 58 bin dolar seviyelerinden 46 bin dolara kadar geri çekilme yaşamıştı.

Bundan bağımsız olsa da Shiba Inu de sert düşüşünü sürdürmeye devam etti. Shiba Inu 3 gün önce 0.000030 dolar seviyelerinde işlem görürken bugün 0.000019 dolardan alıcı buluyor.

Dogecoin’in çıkışında etkili olan shiba inu cinsi köpeğin adıyla piyasaya sürülen Shiba Inu coini kendisini 'Dogecoin killer (Dogecoin'in katili)' unvanıyla tanıtıyor.

Ryoshi isimli biri tarafından ortaya çıkarılan Shiba Inu, Ethereum temelli bir coin olarak satışa çıktı. Toplam arzın yüzde 50’si Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e gönderildi.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor