Dünyanın en geniş kimlik avı platformuna uluslararası operasyon!

DHA
Avrupa Birliği Dünya haberleri
Dünyanın en geniş kimlik avı platformuna uluslararası operasyon!

Europol, 19 ülkenin polis gücünün ortak düzenlediği operasyonla dünyanın en geniş kimlik avı platformu LabHost’a bu hafta içinde darbe indirdi. Ekipler dünyanın çeşitli yerlerindeki 70 adrese baskın düzenledi ve 37 kişiyi gözaltına aldı.

Avrupa Birliği’nin ortak kolluk kuvveti Europol’un koordinasyonundaki operasyonun takip aşamasının yaklaşık bir yıl sürdüğünü belirten Europol, 14 ila 17 Nisan arasında 70 adrese baskın düzenlediklerini ve dördü İngiltere’de olmak üzere 37 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Siber suçların bir hizmet olarak dünya çapında en hızlı büyüyen iş modeli olduğunu vurgulayan Europol, suçluların diğer suçlulara cihazlar, alan adları, uygulamalar, uzmanlıklar veya hizmetler kiraladığını veya sattığını vurguladı.

 KİMLİK AVI YAPAN 40 BİN ALAN ADI ORTAYA ÇIKARTILDI

Europol bugünkü açıklamasında “LabHost dünya çapındaki siber suçlular için önemli bir platform haline gelmişti. Aylık abonelik karşılığında platform, kimlik avı kitleri, sayfa barındırma altyapısı, mağdurlarla doğrudan etkileşime geçmek için etkileşimli işlevsellik ve kampanyaya genel bakış hizmetleri sağladı. Soruşturma, dünya çapında yaklaşık 10 bin kullanıcısı olan LabHost'a bağlı en az 40 bin kimlik avı ‘alan adını’ ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en geniş kimlik avı platformuna uluslararası operasyon! - Resim : 1

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA KODLARINI ELE GEÇİRİYORLARMIŞ

2000 abonesi olan LabHost’un 249 dolar aylık abonelik karşılığında siber suçlulara suç hizmetlerinde yardımcı olduğunu ifade eden Europol, siber suçluların finansal kuruluşlar, posta dağıtım hizmetleri ve telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcıları gibi kurumları hedeflediğini belirtti. Platformun LabRat adlı uygulamasıyla ‘iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını ve kimlik bilgilerini’ ele geçirerek suçluların gelişmiş güvenlik önlemlerini atlatmasına olanak tanıyacak şekilde tasarlandığının altı çizildi.