Dünya Sağlık Örgütü, aşı sertifikasına karşı olduğunu söyledi

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi, uluslararası seyahatin bir koşulu olarak aşı sertifikasının gerekliliğine karşı olduğunu açıkladı.

19.04.2021 18:56 | Son Güncelleme : 19.04.2021 18:59

Avrupa Birliği ülkeleri koronavirüsle mücadelede alınan seyahat kısıtlamalarına karşı "aşı pasaportu" uygulaması hakkında bölündü. Bazı ülkeler aşı olanlara seyahat imkanı verecek bir belge verilmesini isterken bazıları ise buna karşı çıkıyor. Onlardan biri de Dünya Sağlık Örgütü. 

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi’nde bağımsız uzmanlar, uluslararası seyahati kolaylaştırmayı hedefleyen aşı sertifikasının gerekliliğine karşı olduğunu açıkladı.

Koronavirüse karşı aşılamanın, insanların virüsü bulaştırma kabiliyetini ve küresel aşı dağıtımındaki kalıcı eşitsizliği azaltıp azaltmadığına dair sınırlı kanıt olduğu söylendi. Uzmanlar, devletlerin aşı kanıtı talep etmesinin eşitsizlikleri derinleştirdiğini kabul etmeleri gerektiğini belirtti.

AŞI SERTİFİKASI NEDİR?

Aşı sertifikası, kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin iyileştiğini ve antikor seviyesine dair belgeyi ve koronavirüs testi veya hızlı antijen test sonucunu içerecek.

Kaynak: İHA

Sıradaki Haber Yükleniyor