DSÖ, sağlık çalışanlarının cinsel istismarına uğrayan Kongolulara 250'şer dolar ödedi

Dünya haberleri dünya sağlık örgütü
DSÖ, sağlık çalışanlarının cinsel istismarına uğrayan Kongolulara 250'şer dolar ödedi

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), aralarında kendi personelinin de olduğu sağlık çalışanlarının cinsel istismarına uğrayan Kongolulara 250'şer dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Ebola salgını sırasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki (KDC) 100'den fazla kadının DSÖ çalışanları ve diğer görevliler tarafından cinsel istismara uğramasının ortaya çıkması sonrası, bu kişilere para ödendi.

Ülkeye martta skandalı soruşturmak için giden ekibe öncülük eden Dr. Gaya Gamhewage'nin raporunda, istismara uğrayan en az 104 kadının her birine 250 dolar verildiği ifade edildi.

Ülkedeki BM çalışanlarının bir günlük harcırahlarından bile az olan bu paranın mağdurlara ne gibi bir yardımı olacağı bilinmezken, raporda, istismara uğrayan bir kişinin yaptığı doğumda engelli bir çocuk dünyaya getirdiği ve çocuğun özel tedaviye muhtaç olduğu aktarıldı.

KDC'de 2018 ila 2020 yıllarındaki Ebola salgını sırasında, DSÖ çalışanlarının çok sayıda kadına cinsel istismarda bulunduğu iddia edilmişti.

DSÖ'nün, "çalışanlarının, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kadınlara cinsel sömürü ve istismara karıştığı" iddiaları üzerine kurduğu bağımsız soruşturma komisyonu, ülkedeki Ebola salgını döneminde 83 cinsel istismar vakası tespit etmişti.

 

 ÇİN'DE ESKİ İLKOKUL MÜDÜRÜ, "TECAVÜZ" VE "ÇOCUKLARA CİNSEL TACİZ" SUÇLARINDAN İDAM EDİLDİ

 Çin'in Gansu eyaletinde eski bir ilkokul müdürüne, "tecavüz" ve "çocuklara cinsel taciz" suçlarından verilen ölüm cezasının infaz edildiği bildirildi.

China Daily'nin haberine göre, Pingliang ilinin Cingning ilçesinde yerel bir okulda görevli Cang Longci adındaki sanık, 8 ila 12 yaşlarındaki 5 kız çocuğuna tecavüz ve 8 ile 14 arasındaki 17 kız çocuğuna cinsel tacizden hüküm giydi.

Sanığın, yerel mahkemenin verdiği idam kararı için yaptığı temyiz başvurusunun Gansu Yüksek Mahkemesi tarafından reddedilmesinin ardından ceza, 7 Kasım'da infaz edildi.

Yerel eğitim idaresinin suçtan etkilenen öğrencilere psikolojik yardım ve destek sağladığı, olayın yaşandığı ilkokulun ise kapatılarak başka bir okulla birleştirildiği kaydedildi.

 

Kaynak: AA