Beyrut karıştı, asker sokağa indi: Ölü ve yaralılar var

Beyrut'ta 4 Ağustos soruşturması kararın protesto edildiği gösteriler nedeniyle Beyrut sokakları karıştı. Bazı binaların üzerinden göstericilere ateş açıldı. 6 kişinin öldüğü kentte ordu, sokakları boşaltmasını istedi, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Reuters'ın son dakika olarak servis ettiği haberine göre, Beyrut patlamasına ilişkin soruşturmayı protesto edenlerin yakınında ateş açıldı, çatışma çıktı. Çatışmada şu ana kadar en az 6 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı öğrenildi. Kentte 2 patlama sesi de duyulduğu belirtildi.

BİNALARIN ÜZERİNDEN ATEŞ AÇILDI

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

İddiaya göre, Beyrut Adalet Sarayı'na doğru yürüyüşe geçen göstericilere bazı binaların üzerinden ateş açıldı.

ASKER SOKAĞA İNDİ

Askerler, olayları yatıştırmak üzere devriyeye çıktı. Lübnan ordusu sivillerden Beyrut'ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını istedi, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

NASRALLAH, BITAR'I HEDEF GÖSTERMİŞTİ 

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, 11 Ekim Pazartesi günü yaptığı televizyon konuşmasında, "Beyrut Limanı patlaması davasını araştıran hakimin siyasi hedefleri var." iddiasıyla Bitar'ı hedef göstermişti.

Ayrıca, yerel basında çıkan haberlere göre, Bakanlar Kurulu toplantısında Bitar'ın görevden alınması yönünde ısrar eden Şii bakanlar, "Bitar'ın yerine başka bir ismin atanmaması durumunda yansımalarının sokakta görüleceği" uyarısında bulunmuştu.

 

 

Kaynak: Reuters