Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan liderlerinin üçlü zirvesi sona erdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arabuluculuğunda yüz yüze görüşme sona erdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arabuluculuğunda görüşüyor. Zirvenin önce video konferans yoluyla yapılacağı açıklanmıştı. Format değiştirildi. 3 lider yüz yüze görüştü. 

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Aliyev ve Paşinyan ile açıklama yapan Putin, üçlü zirvenin, yapıcı şekilde gerçekleştirildiğini vurgulayarak, "Önemli olduğunu düşündüğüm bazı konularda anlaşma sağladık. Bunlardan ilki iki ülke arasındaki sınır hatlarının belirlenmesi için yıl sonuna kadar mekanizmaların kurulması" diye konuştu.

Bir diğer önemli konunun ise ekonomi olduğunu kaydeden Putin, "Ekonomik bağların geliştirilmesi hakkında detaylıca konuştuk. Hepsinden önemlisi hem demir yolları hem de kara yolu bağlantıları için geçerli olacak şekilde ulaşım koridorlarının önündeki engelleri kaldırmayı istişare ettik" dedi.

Putin, Rus, Azerbaycanlı ve Ermeni başbakan yardımcılarının gelecek hafta Moskova'da bir araya gelerek çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

ALİYEV: GÖRÜŞMEMİZİN ÖNEMLİ SONUÇLARI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM 

Aliyev, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşa son veren üçlü bildirinin üzerinden bir yıl geçtiğini, bu bir yılı genel olarak pozitif nitelendirdiklerini kaydetti.

Putin'e ve Rusya Savunma Bakanlığına teşekkür eden Aliyev, bu bir yılda Rus barış gücünün sorumluluğundaki bölgede ciddi olayların yaşanmadığını ifade etti.

Aliyev, bu bir yılda önemli gelişmelerin de yaşandığını, artık ikinci kez üçlü şeklide bir araya geldiklerini, bugün ise tüm planlarını ve kaygı duydukları konuları açıkça müzakere ettiklerini bildirerek, "En önemlisi, sorun ve anlaşmazlıkların çözümü için aldığımız kararlar Güney Kafkasya'nın daha güvenlikli ve daha öngörülebilir bir bölge olmasını kolaylaştıracak" dedi.

İnsani konuları da görüştüklerini aktaran Aliyev, Azerbaycan olarak hem savaşta hem savaş sonrasında hümanizm ilkesi ile hareket ettiklerini, savaş sonrasında yüzden fazla Ermeni askerin karşı tarafa iade edildiğini hatırlattı.

Aliyev, bugün de bir yaralı asker ve 2 sivilin iade edildiğini hatırlatarak, "Biz her zaman hümanizm ilkesi ile hareket ettik. Bundan sonra da böyle hareket etme niyetindeyiz. Ermenistan tarafının da bölgedeki durumun daha öngörülebilir olması için koşulların oluşturulmasında istekli olduğunu görüyoruz. Biz Azerbaycan olarak uzun yıllardır devam eden çatışma sayfasını çevirmeye, normal ilişkiler etabına geçmeye hazırız. Bu formatta da amaçlarımıza ulaşacağımızı düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın Azerbaycan'ın dostu, stratejik ortağı hatta stratejik ortaktan daha fazlası olduğunu vurgulayan Aliyev, "Rusya ile Azerbaycan arasındaki güven ilişkisinin düzeyi aynı zamanda Ermenistan ile en hassas konularda da bir yol bulmamızı kolaylaştırıyor. Görüşmemizin önemli sonuçları olacağını düşünüyorum ve bu çok uzun sürmeyecek. Bölgedeki durum daha güvenli ve daha öngörülebilir olacak" dedi.

PAŞİNYAN: ERMENİSTAN BARIŞ DÖNEMİNİN BAŞLATILMASINA HAZIR 

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Gündemdeki tüm konuları açıkça görüştük. Bazı konularda, tahmin ettiğimiz kadar derin görüş ayrılığımızın olmadığını gördük." diye konuştu.

Karabağ'daki ekonomik ve ulaşım bağlarının açılması konusunda ortak fikre sahip olduklarını kaydeden Paşinyan, "İnsani konuları da ele aldık. Bugünkü görüşmelerimizi bu konu açısından da olumlu değerlendiriyorum. Ermenistan'ın, Ermeni halkının seçtiği hükümet olarak, gerekli adımlar atarak, barış döneminin başlatılmasına hazır olunduğunu teyit ediyorum" ifadesini kullandı.

Putin, konuşmaların ardından Aliyev ve Paşinyan'a zeytin dalı figürleri hediye etti.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında  Soçi'de ikili görüşme gerçekleşti. 

Soçi'deki zirve öncesi Putin, "Rusya, Azerbaycan'ın öncü ticari partnerlerinden biridir. Buna bakarak, bizim insani ilişkilerimiz devam ediyor. Size teşekkür etmek istiyorum. Ülkenizde Rus dilinin gelişimine verdiğiniz önem için teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten, Azerbaycan yönetimi ve halkı bizimle yakın ilişkileri her yönden devam ettirmek istediğini gösteriyor. İnsani ilişkiler alanında da gençler arasındaki ilişkiler de çok iyi gelişiyor. Birçok etkinlik organize ediliyor" açıklamasında bulundu.

Putin, "Bundan sonra böyle sorunlar olmasın ve bölgenin gelişmesi için ne yapabileceğimize bakmamız gerekiyor. Huzurla yaşamamızı devam ettirelim" dedi. 

ALİYEV: "İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BİRÇOK KONUYU ÇÖZDÜK"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Tekrardan görüştüğümüze seviniyorum. Bu sene içinde diyaloğumuzu aktif şekilde devam ettirdik. İkili görüşmelerimizin dinamiği bizi sevindiriyor. Rusya'da bir trajedi meydana geldi. Birçok kişi hayatını kaybetti. Bugün de üzüntümü belirtmek istiyorum. İkili görüşmede birçok konuyu çözdük, ilişkilerimiz artık stratejik ortak ilişkisidir. Ticaret hacmi artıyor. Biz ilişkilerimizin geliştiğine seviniyoruz. Rusça dili ülkemizde gerçekten öğretiliyor ve Rusya'da bizim öğrencilerimiz de çok iyi eğitim alma imkanına sahiptir" açıklamasında bulundu.

"RİSKLERİ KONTROL ETMEMİZ VE MİNİMİZE ETMEMİZ GEREKİYOR"

Aliyev, "Sınırda bazı çatışmalar oldu, burası Rus Barış Gücü'nün sorumluluk alanı dışında oldu. Riskleri kontrol etmemiz ve minimize etmemiz gerekiyor. Ermenistan ve Azerbaycan ilişkilerini düzenlememiz gerekiyor. Sizin şahsi rolünüz bu konuda çok önemlidir. Rusya'nın Karabağ'daki rolü çok önemlidir. Bu şekilde devam edeceğimizi umut ediyorum" diye konuştu.

NEDEN TOPLANILDI?

Kremlin Sarayı'nın açıklamasına göre zirvede 2. Karabağ savaşı sonrası 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021'de imzalanan anlaşmaların uygulanması ele alınacak. Bölgesel istikrarı güçlendirmeye ve işbirliğini artırmaya yönelik adımlar tartışılacak. Azerbaycan, zaferle tamamladığı 2. Karabağ savaşının ardından Ermenistan'ı Barış Anlaşması imzalamaya çağırıyor.

Karşılıklı sınırların belirlenmesini 2 ülkenin de birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanımasını teklif ediyor. Ancak Ermenistan hala olumlu cevap vermedi.

 

Kaynak: Haber Global

Azerbaycan