Aylar sonra ilk! Gece kulübünde eğlendiler

Dünya genelinde le mücadele sürerken, İspanya'da 5 bin, Yeni Zelanda'da 50 bin kişilik, sosyal mesafesiz konser düzenlenerek deney yapılmıştı. İspanya'nın Girona kentinde ​yaklaşık 250 kişi 20 dakikalığına bir gece kulübünde eğlendi

03.05.2021 14:42

Koronavirüs kısıtlamalarını ne ölçüde kaldırabileceğini görmek amacıyla hazırlanan hükümet destekli deneylere Barselona'da başlayan İspanya şimdi de bir çeşit koronavirüs pasaportu programı deniyor.

Mart ayında İspanya'da kültürel etkinliklerde koronavirüs salgınının yayılması konusundaki deney için düzenlenen konsere 5 bin kişi katılmış, konserin ana hedefinin 5 bin kişinin bir araya geldiği konser sonrası vaka sayılarının incelenmesi ve büyük etkinliklerin salgın üzerindeki etkisini ölçmek olduğu belirtilmişti.

Konserlerin ekimden beri yasak, bar ve restoranların da aralıktan beri geceleri kapalı olduğu Girona kentinde 8 ay sonra ilk kez gece hayatı canlandı. Gironalılara bir akşamlığına dahi olsa konsere ya da belirlenen 5 restoranda akşam yemeği yiyebilmeleri için, 36 saat geçerli olan ve fiyatı 2.5 euro ile 8.50 euro arasında değişen 'dijital giriş' fırsatı sunuldu.

Bunun için akıllı telefonlarına bir uygulama indiren vatandaşlara koronavirüs testi de şart koşuldu. Hastalığı halihazırda geçirmiş olanlardan ise buna dair belge istendi.

​Yaklaşık 250 kişi, cumartesi gecesi 20 dakikalığına bir gece kulübünde eğlendi. Deneye katılan 5 restoran da yüzde 80 kapasiteyle hizmet verdi. Aylar sonra gece dışarıda eğlenenler, takmak zorunda oldukları maskelere rağmen mutluluklarını gizleyemedi.

 

 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor