Avusturya’nın ardından Slovakya! Avrupa aşısızlara kapanıyor!

Avusturya’nın ardından Slovakya! Avrupa aşısızlara kapanıyor!

Avusturya’da aşısızlar için iki haftalık sokağa çıkma yasağı devam ederken, başta Almanya, Çekya, Macaristan, Slovakya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayıları rekor tazeledi. Slovakya da iki haftalık karantinaya girdi.

Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bir hastaneyi ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, “Salgına karşı mücadelede kaybediyoruz. Acilen karantinaya ihtiyacımız var” demişti. Caputova, Slovakya’nın 1 milyon kişi başına yeni enfekte olan insan sayısı bakımından dünyada en kötü durumdaki ülke olduğunu da söylemişti.

Yaklaşık 5.5 milyon nüfuslu Slovakya'da son 24 saatte 30 bin 175 test yapılırken, 10 bin 315 yeni vaka tespit edildi, 71 kişi ise hayatını kaybetti. Günlük vaka sayısında rekor kırılan ülkede hastanelerdeki yoğunluk ve vakalardaki rekor artışlar nedeniyle alınacak önlemleri görüşen Bakanlar Kurulu, iki haftalık karantina kararı aldı. Karara göre, tüm okullar açık kalacak, temel ihtiyaç malzemeleri satan mağazalar dışındaki tüm mağazalar kapanacak. Açık kalacak mağazalarda ise test sertifikası kontrolü yapılacak. İnsanlar mağazalara 7 günden eski olmayan antijen test sertifikaları ile girebilecek. Hükümet, 10 gün sonra salgının durumu ile ilgili tekrar değerlendirmede bulunacak..

ÇEKYA

 Çekya, Macaristan ve Slovakya'da son 24 saatte bugüne kadarki en yüksek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) günlük vaka sayısı kaydedildi.

10,7 milyon nüfusa sahip Çekya'da son 24 saatte 25 bin 864 vaka ile salgın sürecindeki en yüksek günlük vaka sayısı görüldü.

Bugüne kadar 2 milyon 44 bin 18 vaka tespit edilen ülkede, hayatını kaybedenlerin sayısı 48 artarak 32 bin 408'e ulaştı.

MACARİSTAN

Macaristan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 12 bin 637 ile bugüne kadarki en yüksek günlük yeni vaka tespit edildi.

Ülkedeki vaka sayısı 1 milyon 44 bin 852'ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 176 artarak 33 bin 519'a ulaştı.

AVUSTURYA

Günlük vaka sayılarının 15 binin üzerine çıktığı ülkede hükümet, dördüncü dalgayı kontrol altına alabilmek ve sağlık sistemini koruyabilmek için herkesi kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması kararı aldı.

Tüm gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle zaruri ihtiyaçların giderildiği, market, eczane gibi alışveriş yerlerinin dışındaki işletmeler, alışveriş merkezleri, restoran ve oteller kapalı tutulacak.

Aşılı aşısız ayırımı yapmaksızın herkese yönelik uygulanacak kısıtlama kapsamında belirli durumların dışında dışarı çıkılmasına izin verilmezken, eğitim hem uzaktan hem de yüz yüze devam edecek.

Kapanma süresince memurların evden çalışacağı bildirilirken, özel sektörde ise mümkün olan her iş yerinde evden çalışma düzenine geçilmesi tavsiye ediliyor.

PARA CEZASI

Alınan kararlara uymayanlar 1450 avroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Avusturya’da son 24 saatte 13 bin 806 yeni vaka görülürken, toplam vaka sayısı 1 milyon 70 bin 419’a çıktı. Hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı ise 27 artarak 12 bin 42’e yükseldi.

Kaynak: Haber Global

Dünya haberleri