Almanya’da 9 euroya sınırsız yolculuk! Biletler satışa çıktı

Almanya Dünya haberleri
Almanya’da 9 euroya sınırsız yolculuk! Biletler satışa çıktı

Almanya'da artan enerji fiyatlarına karşı vatandaşları ekonomik olarak desteklemek için yeni bir uygulama başlatıldı. Halkı toplu taşıma kullanmaya teşvik etmek için yürürlüğe konulan 9 euroluk (yaklaşık 156 lira) biletler satışa çıktı. 3 ay sürecek uygulama Turistler için de geçerli olacak.

Almanya'da bir süredir merakla beklenen 9 euroluk aylık toplu taşıma biletleri satışa çıktı. Biletleri, bugünden itibaren Alman demiryolları Deutsche Bahn ile buna bağlı uygulamalar ile bilet satış noktalarından satın almanın mümkün olduğu bildirildi.

Deutsche Bahn'dan yapılan açıklamada şu ana kadar dijital kanallar üzerinden 50 bin adet bilet satıldığı, oluşan yoğun talep nedeniyle sitenin zaman zaman devre dışı kaldığı belirtildi.

1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak biletlerin ülke genelinde yerel ve bölgesel ulaşımda; trenler, otobüsler ve tramvaylarda kullanılabileceği aktarıldı. Ancak uzun mesafeli otobüs veya tren hizmetleri için kullanılamayacağı, B IC, EC ve ICE trenlerinin uygulamadan muaf olduğu belirtildi.  RE ile işaretlenmiş trenlerin ise bölgesel olduğu ve bunları paketin bir parçası olduğu açıklandı.

YAZ AYLARINDA GEÇERLİ OLACAK

Diğer taraftan, 9 euroluk toplu ulaşım kartı, insanları bu yaz toplu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik ederek hükümetin enerji yardım paketinin bir parçası olarak Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için geçerli olacak. 

Hükümet, projeye 2,5 milyar euro yatırdığını ve her bir kartın, alındığı ay için geçerli olduğu bildirdi. Örneği 14 Haziran’da alınan bir kart yalnızca Haziran ayının sonuna kadar kullanılabilecek, 14 Temmuz’a kadar değil.

Diğer taraftan kart, yerel halk için tasarlanmış olsa da, turistler tarafından da kullanılabilecek.

Kaynak: Haber Global

Almanya euro bilet