Almanya'dan skandal Türkiye açıklaması! "NATO ortağı olmazsa, Türkiye ile ilişkilerde ne iyi olabilirdi?"

AB'nin 'deki İrini Operasyonu'nda görevli bir Alman firkateyninin, Türk bandıralı bir yük gemisini durdurup aramasına 'nın gösterdiği tepkiye Berlin'den yanıt geldi: "Askerlerimiz kendilerinden talep edileni yaptı."

24.11.2020    16:34

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Alman Körber Vakfı tarafından düzenlenen Berlin Dış Politika Forumu'nda yaptığı konuşmada, Akdeniz'de İrini Operasyonu kapsamında görev yapan "Hamburg" adlı fırkateynin, Türk bandıralı yük gemisine yönelik yasa dışı eylemine ilişkin açıklama yaptı.

Burada Alman askerlerinin tamamen doğru davrandığını iddia eden Karrenbauer, “Onlar İrini misyonu kapsamında kendilerinden talep edileni yaptılar. Türk tarafıyla bu tartışmanın olması Avrupa'nın bu misyonunun temel sorunlarından birini göstermektedir. Ancak askerlere karşı şimdi öne sürülen suçlamalar için hiçbir sebep olmadığını açıkça ifade etmek benim için önemlidir.” ifadelerini kullandı.

 "TÜRKİYE NATO'DA ÖNEMLİ BİR ORTAK"

Karrenbauer, Türkiye’nin NATO içinde bulunmasının önemine de işaret ederek “Türkiye NATO'da hala bizim için önemli bir ortak. Tersine soruyu da sormak gerekiyor; NATO ortağı olmazsa, Türkiye ile ilişkilerde ne iyi olabilirdi? Bu durum genel olarak bizim için ve özellikle sınır komşuları, özellikle Yunanistan için de daha zor olurdu." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Karrenbauer, Almanya’nın Türkiye ile görev yaptığı NATO misyonlarında Türk askerlerinin güvenilir otak olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE İKİ ÜLKEYE 'NOTA' VERDİ

Dışişleri Bakanlığı, başkent Ankara'daki Avrupa Birliği (AB) ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı’nı bakanlığa çağırmış ve İrini Operasyonu'nun Türk gemisine yönelik eylemi nedeniyle nota vermişti.

İRİNİ HAREKATI  

İrini Harekatı, BM'nin Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz'de başlatılan tartışmalı bir operasyon olma özelliği taşıyor.

2292 Nolu BMGK kararında meşru hükümet olarak yer alan Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

Kaynak: AA

Son Güncelleme : 24.11.2020 - 16:37
Sıradaki Haber Yükleniyor