ABD'ye ait F-35 uçağı kayboldu: Halktan yardım istendi

ABD f-35
ABD'ye ait F-35 uçağı kayboldu: Halktan yardım istendi
Fotoğraf: DepoPhotos

ABD yetkililerine göre, yaşanan bir "aksilik" sonucu pilot uçağı terk etti ve F35 ile bağlantı koptu. 

Charleston Hava Kuvvetleri Üssü, Amerika Birleşik Devletleri askeri yetkililerinin Pazartesi sabahı erken saatlerde Güney Carolina semalarında kaybolan bir F-35B Lightning II savaş uçağını arama çalışmalarını doğruladı. Sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinden yapılan açıklamada, uçağın kaybolmasına neden olan "aksilik" hakkında ayrıntılı bilgi verilmezken, Deniz Piyadesi bir pilotun uçağı terk ederek paraşütle atladığı belirtildi.

Hava üssü yetkilileri, pilotun güvenli bir şekilde fırlatıldığını ve kurtarıldığını açıkladı. Ancak kayıp uçağın yerini tespit etmek ve yeniden bulmak için yoğun çaba harcanıyor.

Charleston Hava Kuvvetleri Üssü, bölge halkına çağrıda bulunarak, herhangi bir bilgiye sahip olanları Üs Savunma Operasyonları Merkezi ile iletişime geçmeye davet etti. Sosyal medya paylaşımında, "Bir kazaya karışan bir F-35'in yerini tespit etmek için çalışıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Şu anda kayıp uçağı arama çalışmaları, Kuzey Charleston'ın kuzeyinde bulunan Moultrie Gölü ve Marion Gölü bölgelerine odaklanmış durumda. Ancak olayın nasıl gerçekleştiği ve uçağın neden kaybolduğu hala belirsizliğini koruyor.

NANCY MAYE ŞAŞKIN: NASIL KAYBEDERSİNİZ?

Olayın kamuoyunda yarattığı şaşkınlık ve endişe konusunda konuşan ABD Kongre Üyesi Nancy Maye, sosyal medya platformu X üzerinden, "Bir F-35'i nasıl kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip cihazı olmaz ve biz halktan ne yapmasını istiyoruz, bir jet bulup teslim etmesini mi?" diye sordu.

Olayla ilgili detaylar henüz netleşmezken, kayıp uçağın bulunması için devam eden arama ve kurtarma çalışmaları titizlikle sürdürülüyor.

F-35 UÇAKLARI HAKKINDA

Lockheed Martin F-35 Lightning II (Türkçe: F-35 Şimşek II) (JSF, Joint Strike Fighter; Müşterek Saldırı Uçağı), hem hava üstünlük hem de saldırı görevlerini yerine getirmek ve savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan ve üretilen, 5. nesil, tek kişilik ve tek motorlu, tüm hava koşullarına uygun çok görevli bir Amerikan savaş uçağı ailesidir.

Aynı zamanda elektronik harp ve istihbarat, gözetleme, hedef tespit ve keşif (ISTAR) yeteneklerini etkili bir şekilde sağlayabilir. Lockheed Martin, ana ortakları Northrop Grumman ve BAE Systems ile birlikte ana F-35 yüklenicisidir. Uçağın üç ana çeşidi vardır: geleneksel kalkış ve iniş modeli olan F-35A (CTOL), kısa kalkış ve dikey iniş özellikli olan F-35B (STOVL) ve gemiye konuşlu F-35C (CV[not 1]/CATOBAR).

Kaynak: Ajans Bizim

F-35 uçak kayıp uçak ABD F-35B Lightning II