49 yıl önceki uçak kazasında sağ kalan yolcu: Hayatta kalmak için arkadaşlarımızın cesetlerini yedik

Jose 'Coche' Luis Inciarte adlı kişi, 49 yıl önce Şili'den Arjantin'e seyahat ettiği sırada, And Dağları'nda geçirdikleri uçak kazasından sonra hayatta kalabilmek için kazada ölen arkadaşlarını yemek zorunda kaldıkları olayı İngiltere'de katıldığı bir televizyon programında anlattı

06.04.2021 12:11 | Son Güncelleme : 06.04.2021 12:16

Şili ile Arjantin arasında yer alan And Dağları'na 1972 yılında çarpan uçaktan hayatta kalan 16 kişiden biri olan José Luis 'Coche' Inciarte, 72 günlük hayata kalma savaşını İngiliz medyasına anlattı.

Uruguay'dan İngiltere'deki televizyon programına katılan José Luis 'Coche' Inciarte, geçirdikleri uçak kazasının ardından hayatta kalabilmek için kazada ölen arkadaşlarının cesetlerini yemek zorunda kaldıkları o anları anlattı.

"ARKAMA BAKTIĞIMDA UÇAĞIN ARKA KISMI VE ARKADAŞLARIM YOKTU"

O gün uçakta yaşananları şöyle anlatıyor; "O gece şiddetli rüzgar nedeniyle Arjantin'de mola vermemiz gerekiyordu ama ertesi gün yeniden yola çıktık. Annem ve nişanlımdan ayrılmıştım. Bazı arkadaşlarımın ragbi oynayacağı beni heyecanlandırıyordu, uçakta bir parti havası vardı. En iyi arkadaşım Gastón'un yanına oturmaya gittim. Hostes herkesin oturmasını istiyor ama kimse dinlemiyordu. Ardından bir türbülansa girdik, peşinden daha da sert bir türbülans oldu ve pilotun 'Tanrım bana güç ver' diye bağırdığını duyduk.

Uçağımız dik bir yeri aşmaya çalışıyor gibiydi, bir dağa ilerlediğimizi hissettim. Kanat kayalara çarptı ve ben artık 24 yaşımda öleceğimi biliyordum. Uçak aşağı doğru kaymaya başladı, durduğunda bir sessizlik ve hemen peşinden çığlıklar yükseldi. Önümde bir yığın ceset, bavul, uçak koltuğu gördüm ama arkama baktığımda hiçbir şey yoktu. Uçağın arka kısmı, Gaston ve diğer arkadaşlarımızla birlikte tamamen yok olmuştu. 

Uçaktan aşağı atladığımızda belimize kadar kara battık. Bu yüzden tekrar içeri dönüp yaralılarla ilgilenmeye başladık. 27 kişiden 24'ünün durumu iyiydi, benim de bacağımda hafif sıyrık vardı. Gece olduğunda birbirimize yakın durmamız gerektiğini söyledim, karanlıkta cesetlerin henüz soğumamış, sıcak bedenleri bize dokunuyordu. 

Ertesi sabah bavullarla duvar yapıp bulduğumuz radyodan bizden haber olup olmadığını dinlemeye başladık. O gün bizi kurtaracaklarına inanmış, yiyecekleri bölüşmeye, hayatta kalmaya odaklanmıştık, ama 10 gün sonra şoke olduk, çünkü arama kurtarma çalışmasının sonlandırıldığı haberini duyduk. 

KAZADAN 16 GÜN SONRA ÇIĞ DÜŞTÜ

Kazadan 16 gün sonra ise çığ düştü, karın altında kalmıştım ve vücudumda yeterli oksijen yoktu. Arkadaşım Fito beni kaldırdı, karı kazmaya başlağımızda 8 arkadaşımız daha ölmüştü. 

Uçağın içi karla kaplanmıştı. Kokpite doğru bir tünel kazdık. Bu kadar sıkışık bi yerde sağ bacağım kangren oldu, 45 kilo vermiştim. 24 Aralık'a kadar yardım gelmezse kendimi ölüme bırakmaya karar verdim, ama 22 Aralık'ta yardımın geldiğini duyduk. 

José Luis 'Coche' Inciarte, "Olaydan sekiz ay sonra nişanlım Soledad ile evlendim, üç çocuğumuz, sekiz torunumuzla tam olarak bunu yaptığımı söylemekten gurur duyuyorum. Kanserim ama korkusuz bir hayat yaşadım, sahip olduğum şey için minnettarım." diyor. 

SAĞ KALMAK İÇİN ARKADAŞLARININ CESETLERİNİ YEDİLER

Talihsiz kazada hayatta kalan Inciarte, arkadaşlarının etini yiyebilmek için büyük bir enerji ve zihin çabası harcadığını kaydederken, bu acının artık onunla yaşamadığını ifade etti. ''And Dağları hakkında tabii ki düşünüyorum. Unutmak mümkün değil ama artık bu durum hayatımın bir parçası değil" diyen Inciarte, "Bu acı bugün benimle yaşamıyor. Hayatta kalmak istiyorsan başka seçenek yoktu. Bir toplantı yaptık ve bunu yapıp yapmamayı tartıştık. Yapmamak ölmek anlamına geliyordu ve herkes yemeye karar verdi.''

Inciarte'nin acı hikayesi, 1993 yapımı Alive filminde anlatırken, Coche filmde anlatılanların tamamının doğru olduğunu kaydetti. 

3 EKİM 1972'DEKİ UÇAK KAZASI

Jose 'Coche' Luis Inciarte 3 Ekim 1972 yılında Santiago'dan Montevideo'ya seyahat ettiği sırada sisle kaplı And Dağları’na çarpan Uruguay Hava Kuvvetleri'nin 571 sefer sayılı uçakta bulunan 45 yolcudan biriydi.

Amerikan futbol takımı Old Christians ile birlikte seyahat eden Inciarte kazada kurtulan 16 kişinin arasındaydı. İnciarte ve arkadaşları hayatta kalmak için ölen arkadaşlarını yemek zorunda kaldı. Yaşananlar, 1993 yılında 'Alive' adlı filme konu oldu.   

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor