300'den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunan cerrah: Merhamet istemiyorum!

300'den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunan cerrah: Merhamet istemiyorum!

Fransa'yı sarsan ve 'ülke tarihinin en büyük pedofili vakası' olarak gösterilen olayda, tam 30 yıl boyunca 349 çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Joel Le Scouarnec, "Daha iyi bir insan olma hakkı istiyorum" dedi

Fransa’da görülen dava, ülkede tartışmalara neden oldu. Joel Le Scouarnec adlı cerrah, 1986-2014 yılları arasında 312 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezası aldı. 

Cerrahın, kendisine yöneltilen suçları 30 yıl boyunca görev yaptığı Fransa'nın orta ve batı kesimlerinde işlediği düşünülmüş, soruşturma kapsamında savcılar, cerrahın çocuklarla ilgili cinsel istismar sahnelerini detaylandırdığı günlükler buldu. Scouarnec'in, çok sayıda çocuğun adının geçtiği bu notlarda istismar ve tecavüz olaylarını kaleme aldığını belirtmişti.

Günlüklerde adı geçen çocuklara ulaşan polis, 229 kişinin ifadesine başvurmuş, bu kişilerden 197'sinin Scouarnec'ten şikayetçi olması üzerine dava açılmıştı. Ancak cerrahın avukatları ise günlüklerde yazanların 'yalnızca fantezi' olduğunu savunuyordu.

Ancak Le Scouarnec’ın bunların ‘bir fantezi unsuru’ olduğunu iddia etti.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Bu hafta Fransa’nın Saintes kentinde görülen davada, cinsel istismar suçlarını kabul eden Le Scouarnec, hapis cezası aldı. Le Scouarnec’in 2017 yılında cinsel istismarına maruz kalan çocuklardan birinin avukatı Francesca Satta, "Tatmin olduk. Bu adil bir ceza" ifadelerini kullandı.

Le Scouarnec’in kararın açıklanmasının ardından, "Bağışlanma veya merhamet istemiyorum, sadece yeniden daha iyi bir insan olma hakkı istiyorum" dediği aktarıldı. Avukatı da, "Birçok pişmanlığı var, özür beklenmesine gerek yok, yaptığı şeyin affedilemez olduğunu biliyor" dedi.

Kaynak: DHA

Fransa