ChatGPT'ye hayat verip çığır açan OpenAI CEO’su Sam Altman kovuldu

ChatGPT Teknoloji Haberleri Google
ChatGPT'ye hayat verip çığır açan OpenAI CEO’su Sam Altman kovuldu

Yapay zeka robotu ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'da üst yönetici Sam Altman'ın görevinde son verildi. Altman'ın yerine göreve geçici olarak şirketin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati getirildi

Yapay zeka robotu ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'ın CEO'su Sam Altman görevden alındı. Yönetim kurulundan yapılan açıklamada, kararın kurul tarafından yürütülen bir inceleme sürecinin ardından geldiği belirtildi.

"KURUMLA İLETİŞİMİ SAMİMİ DEĞİLDİ"

Altman'ın kurulla olan iletişimde samimi olmadığı ve bu durumun Altman’ın sorumluluklarını yerine getirmesine engel olduğu sonucuna varıldığı aktarılan açıklamada, "Sam'in OpenAI'ın kurulmasına ve büyümesine yaptığı katkı için minnettarız. Ancak artık yeni liderliğin gerekli olduğuna inanıyoruz" denildi. Altman'ın yerine göreve geçici olarak şirketin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati atandı.

CHATGPT NEDİR?

ChatGPT; OpenAI tarafından geliştirilen, yapay zekâya dayalı bir sohbet robotu. Robot, kendisine sorduğunuz soruları karşınızda bir insan varmış gibi cevaplayabiliyor. Ayrıca, ChatGPT hangi dilde yazdığınızı anlayabiliyor, sizin için açıklayıcı yazılar oluşturabiliyor, farklı programlama dillerinde programlar yazabiliyor ve hataları dahi ayıklayabiliyor. Peki bunu nasıl başarıyor?

ChatGPT, internet üzerinden öğrendiği bilgileri derleyip tatmin edici cevaplar verebiliyor. Bunlar aslında Google arama motoru üzerinden de erişilebilen cevaplar. Aralarındaki fark ise Google aranan konu ile ilgili tüm seçenekleri yani birbirinden farklı kaynakları kullanıcıya sunarken, ChatGPT bir dizi tahminde bulunarak ulaştığı tek bir cevabı çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıya sunuyor. Tabii ki soruları cevaplarken kaynak belirtmiyor. İnternetteki bilgilerle eğitilen ChatGPT, cümleleri kelime kelime oluşturuyor ve her bir kelimeden sonra gelmesi gereken en muhtemel ifadeyi seçerek ilerliyor.

ChatGPT zaman zaman yanlış bilgiler de verebiliyor. Bunun sebebi de sohbet robotunun bilgileri internet üzerinden derlemesi. (Kaynak: TÜBİTAK)

Teknoloji haberleri...

Kaynak: Haber Global