Dolar zirveden geriledi... Gözler bankacılık verilerinde

Ekonomi haberleri
Dolar zirveden geriledi... Gözler bankacılık verilerinde

Dolar gördüğü 31.57 TL seviyelerinden başladığı gerilemesini sürdürdü. Bugüne de 32,47 TL'den başladı. Euro ise 34,66 TL'den başladı. Bugün gözler ABD işsizlik maaşı başvurularında olacak.

Dolar kuru Fed Başkanı Powell'ın "faizler bir süre daha yüksek kalabilir" açıklamasıyla küresel para birimleri karşısında değer kazanmıştı. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi de 106'lı seviyelere yükselerek ekim 2023'ten beri en yüksek seviyeleri görmüştü. Bugün dolar sakinleşti. Kurlar geriledi.

Dolar kuru 32,47 TL'den başlarken, euro ise 34,66 TL'den başladı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Fatih Karahan ABD'de Türkiye'nin ekonomi politikasını anlatmaya devam ediyor. 

Dün Uluslararası Finans Enstitüsü(IIF)'nin bir etkinliğinde konuşan Bakan Şimşek piyasaların ve yatırımcıların genel olarak enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını ifade etti. Şimşek, "Program, fiyat istikrarını ve kamu maliyesi disiplinini yeniden sağlamayı aynı zamanda cari açığın azaltılması gibi diğer bazı makroekonomik zorlukları da ele almayı amaçlıyor. Nihai hedef sürdürülebilir yüksek büyüme oranı ve herkes için refah sağlamak." dedi.

Enflasyonun düşürülmesinin en önemli öncelikleri olduğunu söyleyen Bakan Şimşek "Enflasyonun düşürülmesi öncelikli hedefimiz. Bunun işaretlerini zaten aydan aya görüyoruz, ancak yıllık bazdaki eğilimi yılın ikinci yarısında göreceğiz. 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini görmek istiyoruz ve o zamana kadar oldukça kapsamlı yapısal reformları uygulamaya koyacağız." ifadelerini kullandı. 

TCMB Başkanı Fatih Karahan ise "Enflasyonun düşeceğine dair fikir birliği var." dedi. Karahan, Washington'da yaptığı konuşmada enflasyonun 2024'ün ikinci yarısından itibaren hem aylık hem yıllık bazda düşeceği belirtildi.

Öte yandan Türkiye'nin cari açığı beklentilerin altında kaldı. 2024 yılının ilk 2 ayında 13,7 milyar dolar daralan cari açık şubat ayında 3.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Orta Vadeli Ekonomi Programımız çalışıyor" dedi. 

Bugün konut satışları açıklanacak. Konut satışlarının sıkılaşan kredi ortamında yavaşlamaya devam etmesi bekleniyor. Bir de ABD'de işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. 

Öte yandan bugün bankacılık verileri de takip edilecek.