Sivas'taki Dipsiz Göl Şelalesi kartpostallık görüntüler çıkardı

Yaşam Haberleri Sivas

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde bulunan Dipsiz Göl Şelalesi sonbaharın gelmesiyle birlikte ziyaretçilerini masalsı bir manzarayla ağırlıyor.

Sivas’ın Doğanşar ilçesine uzaklığı 82 kilometre olan Dipsiz Göl Şelalesi sonbahar mevsimiyle birlikte ayrı bir güzelliği büründü. Gözlerden uzakta olan ve adeta gizlenen doğal güzellikte ağaç yapraklarının sarı, kırmızı ve yeşil tona bürünmesiyle ortaya kartpostallık görüntüler çıktı. Görenleri kendine hayran bırakan güzellik drone ile havadan da görüntülendi.

“AĞAÇLAR ARANIP BULUNMAYACAK BİR RENKTE”

Muzaffer Önal, bulunmaz bir manzara ortaya çıktığını belirtip “Burası Doğanşar’ın Dipsizgöl mevki. Yolun altında şelale var. Bizde bugün sonbaharı değerlendirmek ve bu güzel görüntüyü görmek için geldik. Güzel havayı fırsat bilerek pikniğimizi yaptık. Ağaçların şu anki rengi arayıp bulunmayacak bir renk. Bizde o güzelliği yaşamak için bugün buraya geldik” dedi.

DOĞANŞAR'IN YÖRESEL LEZZETLERİ

Doğanşar mutfağı tarım ürünlerine dayanmaktadır. Genellikle kırsal kesimlerde yazları Katıklı Aş (Ayranlı naneli soğuk çorba), Pancar Herlesi (unlu lahana çorbası) Mercimek herlesi, Katıklı Herle (Sıcak Yayla çorbası) Madımak Yemeği, Evelik Mıhlaması, Düğ Çorbası, Geloç Aşı, Kesme Aşı gibi çorba çeşitleri yapılır. Kışları ise Tarhana Herlesi, Turşu kavurması, Kesme makarna, ekmek aşı gibi yemekler sıklıkla yapılan yemekler arasındadır. Hamur işi ve sebze çeşitlerinin ağırlıklı tüketildiği bir coğrafyadır.

Fırın Kömbesi, Kül Kömbesi, Pişi, Katmer, Kete, Sini ve çökelekli yörede yaygın olarak yapılan hamur işi çeşitlerindendir. Ayrıca Bal helvası, Bulgur Köftesi, Çirli Et, Hurma tatlısı, Karın yahnisi, Kavurma hellesi, Lahana musakkası, Patates çorbası, Şalgam çorbası, Kavurma herlesi ve Madımak yemeği de Doğanşar'da yapılan başlıca yemeklerdendir.
Sivas'taki Dipsiz Göl Şelalesi kartpostallık görüntüler çıkardı - Resim : 1

 

Kaynak: İHA

sivas şelale sonbahar