Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı yaklaşırken herkes tatil planları yapıyor. 2021 Kurban Bayramı'nın ne zaman başlayacağı ve tatilin kaç gün olacağı merak ediliyor. İşte Kurban Bayramı ne zaman sorusunun yanıtı.

18.07.2021 15:42

2021 Kurban Bayramı geldi çattı. Herkesin merak ettiği soru Kurban Bayramı'nın ne zaman başlayıp ne zaman biteceği.

Kurban Bayramı ne zaman başlayacak?

Kurban Bayramı'nın 4 gün sürmesi sebebiyle tatil arife günü 19 Temmuz Pazartesi'nden 23 Temmuz Cuma olan bayramın son gününe kadar devam edecek.

Diğer bir deyişle arife günüyle birlikte Kurban Bayramı 19 Temmuz ile 23 Temmuz arasında olacak. 

Kurban Bayramı Arifesi: 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün: 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün: 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı tatili uzatılacak mı?

Vatandaşları Kurban Bayramı ne zaman sorusunun yanı sıra, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağını da merak ediyor. Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı ve Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağı tartışmaya neden oldu. Turizmciler Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'yle birleşmesini istiyor. Böylelikle 15 Temmuz'un perşembe gününe denk gelmesi sebebiyle şu anda 9 gün kabul edilen tatilin 11 güne çıkarılması isteniyor.  Ancak Ankara Ticaret Odası ise buna karşı çıkıyor. Gerekçe olarak ise ticareti ve ekonomiyi zayıflatması gösteriliyor.  Gazeteci Orkun Ün ise, Kurban Bayramı tatilinin11 gün olacağını iddia etmişti.

Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor?

Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz Salı, 21 Temmuz Çarşamba, 22 Temmuz Perşembe ve 23 Temmuz Cuma günleri olacak. Bu günler bayram nedeniyle resmi tatil olarak kabul ediliyor. 19 Temmuz 2021 Pazartesi günü yani arife günü öğleden sonra da yine tatil olacak.

Her halükarda tatil olan günler ise şöyle:

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

17 Temmuz Hafta sonu tatili

18 Temmuz Hafta Sonu tatili

19 Temmuz Arife günü yarım gün tatil

20 Temmuz Kurban Bayramı 1. Gün

21 Temmuz Kurban Bayramı 2. Gün

22 Temmuz Kurban Bayramı 3. Gün

23 Temmuz Kurban Bayramı 4. Gün

24 Temmuz Hafta Sonu Tatili

25 Temmuz Hafta Sonu Tatili

Kurban Bayramı tatilinde kısıtlama olacak mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bu soruyu yanıtladı.

Prof. Dr. İlhan, şu an için Kurban Bayramı'na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi. İlhan, "Ortamların temiz hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da hızlı gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında vaka sayıları daha aşağı da gidebilir. Belki de 'Vakalar aşağı gitmiyor' diye düşünülebilir; ama son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın çok etkili olduğunu düşünüyorum. 3'üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonra aşılanması gibi yaklaşımlar, özellikle yeni açılan grupların aşıya ilgisinin çok olmasıyla beraber vaka sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında vaka sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin tabii kurallara uyması gerekiyor" diye konuştu.

Sıradaki Haber Yükleniyor