Zor haftaya girmeden önemli galibiyet

Zor haftaya girmeden önemli galibiyet

Galatasaray Lokomotif Moskova deplasmanı ve Beşiktaş derbisi öncesinde önemli bir üç puanı hanesine yazdırdı. Aslan'ın hala set hücumuna dönememesi dikkat çekiyor.

Galatasaray, İttifak Holding Konyaspor’a karşı çok önemli bir maça çıktı. Beşiktaş’ın puan kaybı sonrası, Trabzonspor-Fenerbahçe maçı öncesi zirveye yaklaşmak adına çok önemli bir maçtı.

Sarı Kırmızılılar, istediğini aldı. Maçta Galatasaray adına sonuçtan bağımsız olarak olumlu ve olumsuz değerlendirmeler yapılabilir.

Olumlu olarak en büyük ünlemi, kaleci ve savunma hattının performansının yanına koymak gerekiyor. Muslera, Yedlin, Alpaslan, Nelsson ve Aanholt işin savunma kısmında üstlerine düşeni yaptılar. Sarı Kırmızılıların oyuna hükmedemediği anlarda Konyaspor hücumlarını bir şekilde savunmayı başardı.

En büyük olumsuzluksa aslında Galatasaray’ın sezon başından beri devam eden bir problem. Galatasaray set hücumuna dönemiyor. Bunun 3 handikabı var.

Bunlardan ilki çok fazla top kaybı oluyor. Hücumda bu kadar fazla top kaybı olunca rakip hücum devamlılığı sağlıyor ve oyunu kontrol eden takım oluyor.

İkincisi, hücum oyuncuları sete dönemediği için, Galatasaray hücumunda savunma ve merkez orta saha oyuncuları hücum oyuncularına yaklaşacak zamanı bulamıyor. Böylece zaman zaman Galatasaray’ın hücum oyuncularıyla savunma oyuncuları arasında 70-80 metrelik mesafe oluyor. Halbuki Fatih Terim oyunun boyunu kısaltarak, oyunu mümkün olduğu kadar rakip yarı sahaya yığmak istiyor.

Üçüncüsü de fazla top kaybı olması Galatasaray’ın koşu mesafesini olumsuz anlamda yükseltiyor. Oyuncular normalin üzerinde yoruluyor.

Aslında Fatih Terim’in formasyon değişikliği de bu set oyununu oturtmak içindi. Berkan’ın cezası nedeniyle, Terim çift forveti tercih etti. Mohamed’in en uçta, Halil’in ise rakip savunmayla orta sahası arasındaki bloğa konuşlandığı bir dizilişle sahaya çıktı Galatasaray.

Ancak bu diziliş de set oyunu oynayamamaya çare olmadı.  Fatih Terim’in önünde çözmesi gereken en büyük sorun bu set hücumuna dönüş gibi duruyor. Sarı Kırmızılı futbolcular bu şekilde devam ederse özellikle ligde rakibi sahasına kapatarak oynanması gereken maçlarda çok ciddi sorunlar oluşabilir.

Galatasaray’ın geliştirmesi gereken bir diğer tarafı da son vuruşlar. Hücum oyuncularının sezon başından beri üretilen pozisyonları gole çevirme oranı düşük. Bu da Galatasaray’ın skor olarak erken koparabileceği maçları koparamamasına sebep oluyor. Konyaspor maçı da bu şekilde bir maçtı.

Galatasaray'a özellikle Halil Dervişoğlu ile yakaladığı fırsatları değerlendiremedi ve fark 2’ye çıkmadı. Bu da rakibin sürekli oyun içerisinde kalmasını sağlıyor.

Galatasaray çok zor bir haftaya girecek. Önce Lokomotif Moskova deplasmanı, ardından da Beşiktaş derbisine çıkacak. Bu 2 maç öncesi zirveye yaklaşmak ve moral depolamak açısından önemli bir galibiyet oldu.