Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan İbrahim Seten açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu, "İbrahim Seten" isimli kişinin Federasyonda çalıştığı sırada insan kaçakçılığı suçundan hakkında soruşturma başlatılması üzerine bir açıklama yayımladı.

23.02.2021 18:20

TBF'den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"A Erkek Milli Takımımızın, İsveç ve Hırvatistan’ı yenerek FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandığı akşam sosyal medyada, "İbrahim Seten" isimli kişinin 1992-1994 yıllarında Federasyonumuzda çalıştığı sırada insan kaçakçılığı suçundan hakkında soruşturma başlatıldığı, kendisinin de ifadesinde suçunu ikrar ettiği haberleri yer almıştır. 

Federasyonumuzun adının, böyle ağır bir olay ile anılması bizi son derece üzmüştür.   

Buna karşılık Federasyonumuz iddialara ilişkin derhal araştırma başlatacaktır. Meselenin adlî yanının da olması nedeniyle, başta adı geçen İbrahim Seten ve dönemin Federasyon Başkanı Turgay Demirel olmak üzere diğer ilgililer hakkında soruşturma yapmak üzere Cumhuriyet Savcıları ile kamu makamlarını göreve davet ediyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HİDAYET TÜRKOĞLU: "SAVCILARIMIZI VE KAMU DENETÇİLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUM"

Öte yandan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Son iki gündür medyada yer alan haberler ışığında, Turgay Demirel döneminde yaşanan İbrahim Seten olayının tüm detaylarını araştırıyoruz. Federasyonumuzun adının, böyle ağır bir olay ile anılması bizi son derece üzmüştür. Buradan, iddiaların hedefindeki İbrahim Seten, dönemin Federasyon Başkanı Turgay Demirel ve ilgililer hakkında gerekli soruşturmayı yapmak üzere Cumhuriyet Savcılarımızı ve kamu denetçilerini göreve davet ediyorum. Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızın başarılarını kutlamak isterken, son derece vahim, üstelik belgeye dayalı bu iddiayı yok saymak mümkün değildir. Federasyonumuz, bu tarz konulara hassasiyetle yaklaşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber Yükleniyor