Rıza Çalımbay: "4-5 maç değil, 1 maç bile olsa seve seve gelirim"

Beşiktaş Süper Lig
Rıza Çalımbay: "4-5 maç değil, 1 maç bile olsa seve seve gelirim"
FOTOĞRAF: AA

Beşiktaş Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, siyah-beyazlılarda olduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, "Benim için süre önemli değil bir maç bile olsa göreve gelirim. Zor da olsa hedefimiz var bizim. Hiçbir şey bitmiş değil. Alacağımız 3-4 galibiyetle çok çok iyi yerlere gelebilirsiniz" dedi.

Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş'ta Burak Yılmaz'ın ayrılmasının ardından göreve getirilen teknik direktör Rıza Çalımbay S Sport'a açıklamalarda bulundu.

Deneyimli teknik direktör, siyah-beyazlı kulübe gerekirse 1 maç bile olsa gelebileceğini belirtti ve çok mutlu olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

"ESKİ GÜNLERİ HATIRLATTI"

Bana diyorlar ki, 'Senin süren 4-5 maç. Neden gidiyorsun?' Eğer Beşiktaş'ın antrenöre ihtiyacı varsa, beni de layık görüyorlarsa 1 maç bile olsa seve seve giderim.

Beşiktaş'ta çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Tekrar aynı yere gelmek ve çalışmak büyük mutluluk. Bu taraftarla çok maçlar kazandık. Onlarla tekrar bütünleşmek de önemli. İlk maçı da kazanmamız çok güzel oldu. Maçtan önce taraftarın gösterdiği sevgi eski günleri hatırlattı bana.

"HEYECAN OLMAZSA HİÇBİR ŞEY OLMAZ"

Taraftar 1. kişidir her zaman. Onu da bu maçta gösterdiler. Oyuncular gergin, bir karamsarlık vardı. Bu maçta çok güzel bir hava yakalandı. Herkes istekli ve arzuluydu. Bir antrenmana çıktık oda ter antrenmanıydı. Oyuncularımın isteğinden çok memnunum. Maçta beklediğimin üstünde performans gösteren arkadaşlar oldu. Maçın sonuna doğru biraz baskı yedik.

O da eski maçlardaki psikolojiden dolayı oldu. Maçı beklerken bile heyecanlısın. Heyecan olmazsa hiçbir şey olmaz. 'bana tribünden seni çağırıyorlar dediler. Ayıp olur diye ilk başta çıkmadım. Eski günlerim geldi aklıma.

"BURAYA ÇOK ŞEY BORÇLUYUM"

Aidiyetlerin sürdürülmesi gerekiyor. Beşiktaş günlerimi unutmam mümkün değil. Buraya çok şey borçluyum. Bana senin süren 4-5 maç falan diyorlar. Ben 1 maç bile olsa gelirim dedim. Beni layık görüyorlarsa seve seve gelirim dedim. Benim için süre önemli değil.

Bizim maç kazanmamız, seri yapmamız gerekiyor. Tek düşüncemiz bu. Konsantre olmamız gerekiyor ama çok geç geldim. Biraz daha erken gelseydim daha başka olurdu. Bir de çok fazla sakat oyuncumuz var. Avrupa maçlarımız var, hedefimiz olmasa da Türkiye'ye puan kazandırmamız lazım.

Sivas'ta da çok puan kazandırdık. Bizim için önemli 2 maç. Lyon'la Avrupa maçı oynadık Denizli döneminde. Bana o zaman takımın önemli isimlerini götürmeyelim dediler. Gittik deplasmanda Lyon'u yendik. Yapabiliriz, Türkiye'nin puana ihtiyacı var.

"PARA BİLE KONUŞMADIM"

Ben oraya gittiğimde para bile konuşmadım. Bizim liste yapmamız için kadroyu görmemiz gerekiyor. Biraz zaman lazım. Yüzeysel olarak seyretsek de kaynaşmamız lazım. Devreye kadar telafisi olmayan maçlar oynayacağız. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Şu anda transfere karar vermek mümkün değil.

Başkan adaylarıyla konuştum. Güzel bir yarış olacaktır. Kim kazanırsa kutlayacağız. Konuşmamız da gerekiyor. Oyuncular ve takımla ilgili bilgi vermemiz gerekiyor. Ne derlerse iki arkadaş için her şeyi yaptık. İnşallah hayırlısı olur. Başkan istifa edebilir, hoca istifa edebilir ama ne olursa olsun Beşiktaş her zaman yukarı oynar.

"ARKADAŞLIK HAVASI OLMASI LAZIM"

Takımda bir arkadaşlık havası olması lazım. Zaynutdinov için çok korktuk. Benim önümde oldu. Gözleri hep kan doldu. Ghezzal sakatlandı, içeride çok üzüldüm. Çok ağlıyordu içeride. Bir bağlılık vardı orada. Tüm arkadaşları ona sarılıp, oynamaması için ikna etti. İnsanlar da bilerek bıraktı, oynamadı zannediyor.

Bizim şu an tek sıkıntımız sakatlıklar. 10 tane sakat futbolcularımız var. Büyük ihtimalle 1-2 futbolcu dışında herkes yetişecek. En az 6-7 tane futbolcumuz yetişecek. Cenk ve Aboubakar büyük ihtimalle milli ara sonrası yetişecek.

"ABOUBAKAR AĞRIM VAR DEDİ"

Rebic ile konuştum, kendisinin çok iyi bir oyuncu olduğunu söyledim. Rosier ile de konuştum. Bu maçlarda çok iyi oynamaları gerekiyor. Bana göre ikisi de çok iyi duruma gelecekler. Son maçta herkes her şeyini verdi. Beşiktaş için bu sene yapmadıkları şeyi yaptılar. Bu takım geçen sene 15 maç namağlup gittiler. Bu oynadığınız oyun sizin oyun değil diye konuştuk.

Aboubakar'a hazır mısın dedim? 'Yok ayağım ağrıyor' dedi. Başka da bir şey konuşmadım. İşimiz zor ama hiçbir zaman kaçmadım. Beşiktaş benim için ayrı. Burada tek hedef şampiyonluk olur.

Bu kadro ile kafamdaki oyunu oynayabiliriz ama arkadaşların kendi kapasitesine gelmesi lazım. Hiçbir şeyden etkilenmeden, pes etmeden, bırakmadan devam etmeliyiz. Arkadaşlarımızı maça hazırlamak dışında sorunlarla ilgilenmedik. Necip çok iyi bir kaptan. Bütünleşmeleri Başakşehir maçında mükemmeldi. Kendi aralarında yaptıkları konuşmaları duydum. Her anlamda harika bir durumdalar. Taraftar için oynamamız gerekiyor dedik. Bu süreçte her şeyi harika yaptılar.

"HİÇBİR ŞEY BİTMİŞ DEĞİL"

Eğer liderlik vasfın yoksa antrenörlük yapma şansın sıfır. Burak Yılmaz'a bir şey söyleyemem. Yeni başladı, hata yapabilir, yanlış konuşabilir. Benim öğrencimdi. Onu Trabzon'a gönderen benim. Şenol hoca aradı 'hemen alın' dedim. Burak'ın biraz daha sakin olması lazımdı. İlerde belki çok iyi antrenör olabilir. O da yıllarca futbol oynadı. Ne olursa olsun tecrübe kazanmak gerekiyor

Zor da olsa hedefimiz var bizim. Hiçbir şey bitmiş değil. Alacağımız 3-4 galibiyetle çok çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Şu anda dua ediyorum tüm sakat futbolcularımız dönsün diye. Ankaragücü ve Fenerbahçe maçlarımız var. Bizim bütün amacımız bu maçları kazanmak. Fenerbahçe, Galatasaray bizden çok üstteler deyip ligi bırakmak mümkün değil. Beni korkutan tek şey sakatlıklar.

Kaynak: Haber Global TV