4 maddede Pelkas'taki düşüşün sebebi

4 maddede Pelkas'taki düşüşün sebebi

Geçen yıl Fenerbahçe'nin gol ayaklarından olan, taraftarın güvendiği isim Pelkas bu sezon henüz sahneye çıkmadı. Sebebi ne? Pereira'nın sistemine uymuyor mu, Almanya'da kaçırdığı penaltının etkisinde mi? 4 maddede anlatıyoruz.

Transfer olduğu Fenerbahçe'de geçen sezon gösterdiği performansla taraftarın sevgilisi haline gelen Yunan oyuncu Pelkas eski günlerini aratıyor.

Pelkas'ın düşüşündeki ana etmenlerden birisi yaşadığı sakatlık oldu. Ancak sağlıklı olduğu dönemde ise Pereira tarafından pek düşünülmeyen Yunan oyuncunun, sahada olduğu zamanda da eski performansından izler görülemiyor.

Geçen sezon 34 maçın 31'inde ilk 11 oynayan, 8 gol ve 8 asistle takımın en büyük hücum silahı olan Pelkas, bu yıl Portekizli teknik adamdan sadece 2 kez ilk 11'de forma alabildi.

Pelkas ligde ve Avrupa'da toplam 7 maça çıkarken skora da henüz katkı yapamadı.

Peki Yunan futbolcunun büyük performans düşüşündeki etkenler ne? 

 1- Sezon başı sakatlık yaşadı

Pelkas, sezonun başlamasına birkaç gün kala antrenmanda omuz sakatlığı yaşadı. Bu sakatlığı nedeniyle 1 aydan uzun bir süre sahalardan uzak kalan 27 yaşındaki futbolcu, ligde ilk 4 haftayı, UEFA Avrupa Ligi'nde ise eleme turunu kaçırdı. Sakatlığından sonra 16 Eylül'de sahalara dönen Pelkas için geri dönüş hikayesi de istediği gibi başlamadı.

2- Kaçırdığı penaltının olumsuz etkisi

Almanya'da Frankfurt maçıyla yeşil sahaya bu sezon ilk kez çıkan Pelkas, uzatma dakikalarında kazandığı penaltıda topun başına geçti. Yunan oyuncu kaçırdığı penaltıyla takımını 2 puandan etti ve bu moral bozukluğu da performansına ciddi bir şekilde yansıdı.

3- Pereira'nın sistemine uyum sağlayamadı

Pelkas, Vitor Pereira'nın sistemine de pek uyum sağlayamadı. Geçen sezon ağırlıklı olarak sol çizgide oynayan ve buradan yaptığı ataklarla etkili olan Pelkas, Portekizlinin oyun tarzına da alışamadı Yunan futbolcu, ilk 11'de başladığı Başakşehir ve Olimpiakos maçlarında yeni görevinde üretkenlikten uzak kaldı.

Pelkas geçen sezon 6 gol, 8 asist ile 14 gole doğrudan katkı sağlamıştı. Fotoğraf: İHA

4- İstediği süreyi bulamıyor

Pelkas, sakatlıktan döndükten sonra da Pereira'dan istediği süreyi alamadı. Ligde forma giydiği 4 maçta sadece 61 dakika oyunda kaldı. Sonradan forma şansı bulduğu 3 maça da 85'ten sonra giren Pelkas, Avrupa'da da sadece 3-0 kaybedilen Olimpiakos maçında 90 dakika süre aldı. Geçen sezon 75 dakika ortalamayla yeşil zeminde bulunan başarılı oyuncu, bu sezon ise kadroya girdiği maçlarda ortalama sadece 24 dakika sahada kaldı.