Hasan Arat'tan Besar Gudjufi çıkışı: "Kim olduğunu kimse bilmiyor, her ay maaşını alıyor"

İSTANBUL (AA)
Hasan Arat Beşiktaş
Hasan Arat'tan Besar Gudjufi çıkışı: "Kim olduğunu kimse bilmiyor, her ay maaşını alıyor"
FOTOĞRAF: AA

Beşiktaş Başkanı Hasan Arat divan kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, "Menajerlerle ilişkimizi sordum, 'İyi değil' dediler. Menajerlere 10 milyon euroya yakın borcumuz varmış, çoğu bizimle çalışmak istemediğini söyledi" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, siyah-beyazlı kulübün divan kurulu toplantısında, yaptıkları faaliyetleri ve eski yönetimler nedeniyle kendilerinin ve kulübün yaşadığı sıkıntıları açıkladı.

Hilton Bosphorus Otel'de gerçekleştirilen 2024 yılı 1. olağan divan kurulu toplantısında konuşan Arat, göreve geldikleri 95 günlük süre içinde yaptıklarının video sunumunu gerçekleştirdi.

Arat, siyah-beyazlı kulübün olağanüstü seçimli genel kurulu öncesinde Beşiktaş'ın bir yol ayrımına geldiğini söylediğini hatırlatarak, "Son 23 yılda kurumsal birikimimizi bitiren anlayışa son vermemiz gerektiğini vurgulamıştım. Bugün az bile söylediğimizi fark ettik. 3 Aralık'taki seçimle Beşiktaş'ın kaderini değiştirdiniz. Beşiktaş üzerinden nüfuz kurma dönemi bitmiştir. Camia uyanık ve aktif olursa benzer durumlara asla düşmeyiz. Beşiktaşlılar kulübe sahip çıkmalı ve gelişmeleri yakın ilgiyle takip etmeliler" diye konuştu.

"1 MİLYON EUROLUK BİR RİSKİ VAR"

Siyah-beyazlı kulübün yaklaşık 1 milyar 400 milyon lira faiz gideri olduğunu kaydeden Arat, Beşiktaş'ın yeni kaynaklar üretmesi gerektiğini söyledi.

Göreve başladıktan sonra CAS davalarıyla karşılaştıklarını aktaran Arat, "Victor Ruiz ile 2019'da 3 yıllık sözleşme imzalanıyor. 489 bin euro maaşını süresinde alamadığı için tek taraflı feshediyor ve CAS'a gidiyor. Beşiktaş, 2 milyon 728 bin euro ceza ödüyor. Bu, bir aylık futbol takımı maaşına denk geliyor. Bu cezayı ödedik ve dosyayı kapattık. Tyler Boyd da dava açtı. CAS'ta dava görülüyor. 425 bin euroluk bir dava. 1 milyon euroluk bir riski var. Bir sporcumuzun locası var, locası nedeniyle kulübü icraya veriyor. Sonra kulüp, o sporcuyla jübile yapmak üzere sözleşme imzalıyor. Şu anda o oyuncuya 500 bin lira para ödeniyor" diye konuştu.

"NEDEN, NASIL ALINDIĞINI BİLEN YOK"

Emrecan Uzunhan ve Kerem Atakan Kesgin transferlerine değinen başkan Arat, "Yüzde 50 bedeli 2 milyon avro olan bir oyuncu, 5 yıllığına transfer ediliyor. Toplam 270 dakika oynamış. 2 milyon avronun 840 bin avrosunu biz ödedik geldiğimizde. Niye alındı, kimse bilmiyor. Bir oyuncumuz bize karşı oynarken yedek kulübesinde sarı kart gördü. 5 yıllık sözleşme imzalanmış ikisiyle de. Bunların hepsini ödeyeceksiniz, ödememe şansınız yok. Hem kiralık veriyorsunuz hem de üstüne para veriyorsunuz. Besar Gudjufi diye bir oyuncu var. 5 yıllığına 600 bin avroluk anlaşma yapılmış, kim olduğunu kimse bilmiyor. Her ay maaşını alıyor. Neden, nasıl alındığını bilen yok" ifadelerini kullandı.

"MENAJERLERİN KULÜBE GİRİŞİNİ YASAKLADIK"

Teknik direktör Fernando Santos'un takımın başına geldiği süreci anlatan Arat, şunları kaydetti:

"Antrenör değişikliği yaptık ve bizi paramparça ettiler antrenör gelmedi diye. 15 antrenörle görüştük ve Santos'ta karar kıldık. Santos'u getirdikten sonra transfer dönemi girdi. Avrupa'daki gelişmeleri izledik. Avrupa'da son derece kısıtlı imkanlar vardı ara dönem olduğu için. Bize önerilen oyuncuları söylediğimizde Santos, 'Ben onları oynatmam. Semih, Demir Ege onlardan daha iyi.' dedi. Menajerlerle görüştük, çok nahoş cevaplar almaya başladık. Menajerlerle ilişkimizi sordum, 'İyi değil.' dediler. Menajerlere 10 milyon avroya yakın borcumuz varmış, çoğu bizimle çalışmak istemediğini söyledi.

"İNANILMAZ İLİŞKİLER VE ÇELİŞKİLER VAR"

Vida'nın menajeri dava açtı biz geldikten sonra. İnanılmaz ilişkiler ve çelişkiler var. Menajerlerin kulübe girişini yasakladık. İlk önce sosyal medyaya isim atıyorlar. O sosyal medyada ismi yazılan oyuncular ertesi gün gazetelerde yer alıyor. Oyuncuların fiyatı yükseliyor. Menajerler her şeyi organize ediyor ve Beşiktaş'ı oyuncuyu almak zorunda bırakıyorlar."

"BEŞİKTAŞ'TA DİSİPLİN BİTMİŞTİ"

Kadro dışı bırakılan oyuncularla ilgili o dönemki teknik direktörün haberinin olduğunu söyleyen Arat, "Karar sonrası çok eleştirildik, hocanın haberi vardı. Bunu yapmak zorundaydık. Çünkü Beşiktaş'ta disiplin bitmişti. Büyük sıkıntı vardı. Bir oyuncu, diğer oyuncuya 'Şu maçta oynama.' diyebiliyordu. Kadro dışı bırakınca menajerleri devreye girdi, Bailly'i hemen yolladık ve 3,5 milyon euro karımız oldu. Onana ile 4 yıllık anlaşma yapmışız, 10 milyon euro maliyeti var. Rosier'i kiraladık. Bu 3 kişiden 5 milyon 375 bin euro tasarruf oldu. Oyuncuları affetmek gibi bir durumda bulunmadık, hoca 'Faydalanabilirim.' dedi ve oynamaya başladılar" şeklinde konuştu.

"HİÇBİR ŞEKİLDE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), kulübün haklarını koruma çabalarına ceza ile karşılık verdiğini belirten Arat, "Galatasaray maçı sonrası yaptığımız açıklamadan dolayı bana ve kulübe ceza kestiler. Bizim kullandığımız lisanda bir şey yok. 'Colley'e VAR'dan çağırıp kırmızı veriyorsunuz, Cenk'in pozisyonunda niye çağırmıyorsun?' diyoruz. Ben kulübün hakkını arayamayacak mıyım? Hakkımızı arayınca ceza üzerinde duruyorlar. Beşiktaş hakkını aramaya devam edecek, hiçbir şekilde geri adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

Eski yönetimin görevden ayrılmadan önce tüm alacaklarını tahsil ettiğini söyleyen Hasan Arat, "İki gün kala tüm yönetim kurulu, alacaklarını almış. Sayın başkan da almış 2 milyon 970 bin lirasını. O senetlerden arkadaşlara paralar verilmiş. Hiçbir yöneticiye kur farkı hariç borcu kalmamış" dedi.