Erol Bulut: Benim felsefem hücum futbolu oynatmak

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, defans oynattığını ifade edenlerin yanlış düşündüğünü belirterek "İstatistikler ortaya koyuyor. Benim felsefem bu; hücum futbolu oynatmak" diye konuştu.

06.08.2020    23:21

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut, takımla ilgili planlarını Fenerbahçe Televizyonu'nda anlattı.

Erol Bulut, Fenerbahçe ilgili hislerini ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

"Benim bu camiaya gelmemde katkısı olan Başkanımız Ali Koç’a, Yönetim Kurulu’na çok teşekkür etmek istiyorum. Evet, Fenerbahçe’de futbol oynadığım dönemler çok güzeldi; 4 yıl içerisinde 4 kupa kazandım ve bunlardan bir tanesi Şampiyonluk, bir tanesi Cumhurbaşkanlığı Kupası, bir tanesi Başbakanlık Kupası, diğeri de TSYD Kupası’ydı. 100’ün üzerinde lig maçımız oldu, bildiğim kadarıyla 110 lig maçı oynadım ancak sarı lacivertli formayla toplamda 136 maç oynamış oldum. Tabii ki gururla o formayı taşıdık, bugün de onun gururunu ve heyecanını yaşıyorum. Bunu gerçekten anlatmak çok zor, kolay değil. Çünkü o mutluluk çok farklı bir şey. Şimdi de hedefimiz teknik direktör olarak futbolcularımız ve camiamızla birlikte başarmak."

"BU KARARI VERMEK KOLAY DEĞİL AMA..."

Fenerbahçe'de teknik direktör olmanın kolay olmadığını, fakat kulübün ve camianın da beklentilerinin farkında olduğunu ifade eden Erol Bulut, “3 senelik teknik direktörlük görevimde zorluklarla başlayan ama sonucu güzel biten bir süreç oldu. Biten dediğim Alanyaspor süreci olumlu bitti ve şimdi Fenerbahçe’ye gelmemiz. Tabii bir takıma yeni gidiyorsunuz ve yardımcı antrenör olarak başlayıp ‘teknik direktör’ olma kararını verdikten sonra zor bir süreç başlıyor, sizin için. Bu kararı vermek kolay değil ama teknik direktör olmak istiyorsanız bazı şeylere net bir şekilde karar vermeniz gerekiyor. Biz de o kararı doğru zamanda aldığımızı düşünüyoruz. Ekibimle birlikte güzel işler yaptık. Malatyaspor’da takımı 5.sıraya, Avrupa sıralamasına kadar getirme başarısı elde ettik. Ondan sonra Alanyaspor’daki sürecimiz başladı ve güzel bir başlangıç oldu. Sezonu kupayla tamamlamak isterdik ama maalesef bunu başaramadık. Ama güzel bir sezon yaşadık, inişli çıkışlı olan bir sezon. Orada da ilk 5’in içerisine girme başarısı elde ettik. Nitekim yine bir takımı Avrupa yoluna getirme başarısı elde etmiş olduk. Önemli olan bu sene Fenerbahçemiz ile neler başaracağımızdır. Burada da zaten hedefimiz belli; büyük bir camiada, Türkiye’nin büyük bir kulübünde teknik direktör olmak kolay değil ve bunun bilincindeyim. Ancak hedeflerimin de bilincindeyim. Kulübümün hedeflerinin ve camiamızın beklentilerinin bilincindeyim. İnşallah umduğumuz, istediğimiz ve yıllardır hasret kaldığımız şampiyonluğu bu sezon sonunda buraya kazandırma mutluluğunu yaşarız.” diye konuştu. 

"BENİM FELSEFEM BU; HÜCUM FUTBOLU OYNATMAK"

Malatyaspor ve Alanyaspor’daki teknik direktörlük kariyeri süresince ortaya koyduğu rakamlar ve istatistiklerin sahip olduğu futbol anlayışına işaret ettiğini dile getiren Erol Bulut, “Tabii ki rakamlar ve istatistikler çok önemli ama yorum yapanlar her konuştuklarında sürekli defans oynattığımı ifade ettiklerinde yanlış düşündüklerini sizin de söylediğiniz gibi istatistikler ortaya koyuyor. Nitekim rakamlardan ve istatistiklerden bunu net olarak görüyoruz. Zaten benim hiçbir zaman öyle bir tarzım olmadı, Malatya’da da aynı şekilde gerçekleşti. Orada da ikinci sezonda en çok gol atan 5., en az gol yiyen 5.takımdık. Yeni gittiğim takım Alanyaspor’la bunu daha da geliştirdik ve en az gol yiyen 2.takım ve en çok gol atan 3.takım olduk. Bu da zaten net ortada, hücum oynadığım bir teknik ekibim vardı. Sürekli o şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Rakibin birinci bölgesinde baskıyı kurup, topu hızlı bir şekilde kazanıp gol bulma yollarına girmeye çalıştık. Şükürler olsun bunu bu sene Alanyaspor'daki futbolcularımız iyi başardılar. Bu şekilde devam edecek. Benim felsefem bu; hücum futbolu oynatmak. Evet, topa sahip olmak bazen çok önemli ama her zaman bu değil. Çünkü her zaman topa sahip olup maç kazanacağım diye bir yol yok. Bazen topa az sahip olursunuz ama maçı kazanırsınız. Bunu iyi belirlemek, uygulamak gerekiyor. Çalışmak gerekiyor, en önemlisi o. Çalışma açısından zamanımız zaten kısa. 4 haftalık bir zamanımız olacak." ifadelerini kullandı.

YENİ SEZON HAZIRLIKLARI 

Yeni sezon hazırlık programıyla ilgili bilgi veren Bulut, "8'inde başlıyoruz. 10 günlük sürecimiz İstanbul'da olacak, ondan sonra Topuk Yaylası'na gideceğiz. Orada 11 günlük bir periyot yaşayacağız. Ondan sonra İstanbul'a dönüp ufak bir turnuvamız olacak. Daha sonra lig haftasına girmiş olacağız. 4 haftalık yoğun bir program olacak. 4 haftada futbolcularımızla hücum anlamında, defans anlamında ne istiyoruz bunların çalışmaları olacak. Önemli olan futbolcularımıza bunları doğru aktarabilmek ve futbolcularımızın istediklerimizi sahada çabuk uygulamaları. İnşallah bunu başaracağımıza inanıyorum." diye konuştu. 

DURAN TOPLARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ 

Çalıştırdığı takımlardaki istatistiklerle ilgili de değerlendirmeler yapan Erol Bulut, "Herkesin analizi farklı doğrultuda. Nelere baktıklarını bilemiyorum. Benim ekibimde bu doğrultuda, aynı bu şekilde sezon boyunca hazırlattığımız bir grafik var. Siz de bu grafiği en iyi şekilde hazırlamışsınız. Her şey ortada. İnşallah bunun üzerine koyarak daha iyi bir sezon Fenerbahçe dönemimizde taraftarımıza, camiamıza yaşatırız. İstatistikleri gördüğümde şaşırmıyorum çünkü bunları sürekli çalışan bir ekiptik. Hafta içi hem hücum hem defans anlamında, duran toplarda bunlara sürekli çalışan bir ekiptik. Ne kadar önemli olduğu zaten buradan ortaya çıkıyor. Bazı takımlar hemen hemen hiç duran top çalışmıyor ama ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir. Dünya futbolunda bazen oyunun akışında gol bulamıyorsunuz ama duran toptan bir gol atarak maçı lehinize çevirme şansı buluyorsunuz. Duran top için 'önemli değil' denilmemesi lazım. Her pozisyonun çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Detaylar bazen şampiyonluğu belirliyor." şeklinde konuştu.

PANDEMİNİN FUTBOLA ETKİSİ

Pandemi süreciyle ilgili olarak ise Bulut "Pandemi süreci tüm kulüplerimizi bayağı etkiledi. Ekonomik olarak etkiledi. Futbolcularımızı etkiledi. Mental olarak etkiledi. Futbolcular hiç tatil yapmadan 13 ay boyunca sürekli antrenman içinde oldu. Evden çalıştılar, gruplar şeklinde çalıştılar ama bir şekilde kendilerini her zaman hazır tutmak zorundaydılar. Ligin ne zaman başlayacağı belli değildi. Başladıktan sonra çok sakatlıklar oldu, adele sakatlıkları. Bu süreci biz iyi yönettik." dedi.

TRANSFER SÜRECİNİ ANLATTI 

Kendi transfer sürecine de değinen Erol Bulut, "Kupa finali bitmeden bir şey yapmak doğru değildi. Ben de hem finale hem lige konsantre olmak zorundaydım çünkü ligde ilk 5'in içine girme hedefimiz vardı, kupada da kupayı kazanma hedefimiz vardı. Maalesef olmadı, Trabzonspor kupayı kazandı. Ondan sonraki süreç biraz daha hızlı gelişti, 2-3 gün içinde zaten transfer sürecini çözmüş olduk." dedi.

MERT HAKAN YANDAŞ

Erol Bulut daha sonra bugün açıklanan transferlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Mert Hakan Yandaş Sivasspor'da müthiş bir sezon geçirdi. Zaten Sivasspor onu alt ligden transfer etmişti yıllar önce. Bu sezon güzel bir çıkış yaptı attığı gollerle, yaptığı asistlerle. Sadece gol veya asist değil, oyunun içinde gösterdiği performansla, çalışkanlığıyla öne çıkan bir futbolcumuz. Fenerbahçe'yle anlaşması beni mutlu ediyor. İnşallah burada sistemimizin içinde çok katkı sağlayacak.

GÖKHAN GÖNÜL 

Gökhan Gönül'ü anlatmaya gerek yok. Gökhan'ın Fenerbahçe'de gösterdiği başarılar ortada, Beşiktaş'ta güzel yılları oldu. Yine yuvasına döndü. Zaten Gökhan'ı izlediğimizde bazen kanat mı oynuyor, bek mi oynuyor düşünmemiz lazım. Hücumcu bek, bu önemli. Defans özelliklerini unutmayan bir bek. Yaşına kimse bakmasın çünkü Gökhan son yıllara baktığımızda hep 30'un üzerinde maç oynayan bir futbolcumuz. Ufak tefek sakatlıklar geçirse de takıma çok büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Ona da hayırlı olsun Fenerbahçe'deki ikinci dönemi. Bize katkısı kesinlikle olacaktır.

CANER ERKİN

Gökhan ile Caner aynı dönemde Fenerbahçe’de bir arada oynadılar. Caner, daha çok yaptığı asistlerle öne çıkan bir arkadaşımız. Hücum anlamında çok etkili olan, dikine pasları, ortaları… Diğer taraftan defansa biraz daha az önem veren bir kardeşimiz. Ama bu bizim açımızdan bir sorun olmayacak. Zaten oynattığımız futbol hücum futbolu olduğundan dolayı onun da bize çok katkısı olacak. Bazı konularda kendisini geliştirecektir. O da bizim çalışmalarımızla, antrenmanlarla olacaktır. Gökhan gibi bize büyük katkı sağlayacak.

FİLİP NOVAK

Novak, Trabzon’da müthiş bir çıkış yaptı. Baktığımızda Trabzon’da genelde hücum futbolu oynayan sağ bekleri ortalıyor; Novak golleri atıyor. İyi bir ofansif futbol oynadılar. Novak bu sene attığı 10 golle kendisini ön plana çıkardı. O da Caner ile birlikte forma savaşına girecek. Hak eden sahada yerini bulacak. Bu her zaman bizde bu şekilde olacak. Formayı kim hak ediyorsa ona teslim edip o şekilde yürüyeceğiz.

Son Güncelleme : 07.08.2020 - 01:18
Sıradaki Haber Yükleniyor