Burak Elmas suskunluğunu bozdu! Flaş Fatih Terim açıklaması

Galatasaray Fatih Terim Burak Elmas
Burak Elmas suskunluğunu bozdu! Flaş Fatih Terim açıklaması

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terim ile yolları ayırdığı 10 dakikalık görüşme hakkında suskunluğunu bozdu.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, ligde ve kupada alınan başarısız sonuçların ardından teknik direktör Fatih Terim ile yolları ayırmış ve İspanyol Domenec Torrent ile anlaşma sağlamıştı. Gazete Oksijen'den Elif Ergu Demiral, Galatasaray Başkanı Burak Elmes ve yöneticisi Elif Uzuner ile söyleşi yaptı.

Söyleşide Burak Elmas, Fatih Terim'le yollarını nasıl ayırdıklarını anlattı.

"HAYATIMDAKİ EN TRAVMATİK 10 DAKİKA"

Terim ile ayrılığın yaşanış şekli açısından çok üzüntü verici olduğunu söyleyen Burak Elmas, "Ben Fatih Hoca’yı insan olarak, Galatasaray efsanesi olarak çok seviyorum. Hayatımdaki en travmatik 10 dakikaydı. Duygularım ve aklım arasında gidip geldim. Dilim başka konuştu, duygularım başka" dedi.

Elmas, yetenekli gençlerle kurulmuş, uzun süre bir arada oynayacak ve Galatasaray ile büyüyüp takımı uzun süre başarıya taşıyacak bir takım kurmak istediklerini ve bu proje için Fatih Terim ile anlaştıklarını söyledi.

"FATİH TERİM'E ELEŞTİRİLER GELMEYE BAŞLADI"

Elmas, "18 haftada bu ilişki neden bu noktaya geldi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Saha sonuçları istediğimiz gibi gitmedi. Avrupa’da ciddi anlamda başarılı bir dönem geçirdik ama Türkiye Kupası ve lig iyi gitmedi. Sonuçlar iyi gitmediği zaman bize eleştiri geliyor ama Fatih Hoca’ya da çok eleştiri gelmeye başladı.

"UZUN VADELİ PLANLARI YAPAMAZ HALE GELİRSİNİZ"

Bir takım organizasyonel değişiklikler yapılmasını istediğini belirten Elmas konuşmasına şöyle devam etti:

"Galatasaray futbol okulunu kurmak gibi temel konularda ciddi bir sabırsızlık vardı bende. Bazen şöyle bir sıkıntı olur; saha sonuçları o kadar çok baskı getirir ki size uzun vadeli planlarınızı yapamaz hale gelirsiniz, günlük yangını söndürmekle uğraşırsınız."

"FATİH HOCA DA YIPRANINCA ÇOK ZORLANDIK"

Galatasaray Başkanı, bu proje için kendisinin yıpranmayı göze aldığını belirterek "Burada ben yıpranacağımı biliyordum. Fakat Fatih Hoca da yıpranınca çok zorlanmaya başladık. Her hafta Fatih Hoca’ya da bir sürü eleştiriler geliyordu" dedi.

"AVRUPA'DA BAŞARININ DEVAM EDECEĞİNİN GARANTİSİ YOK"

Burak Elmas, Fatih Terim'in Avrupa Ligi'nde grup birincisi olmasına ve son 16'ya kalmasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Elmas şöyle konuştu:

"Avrupa’da bu yıl başarı elde edebiliriz, ama ertesi yıl Galatasaray öyle bir sistem kurmalı ki devamı gelsin. UEFA’yı almamızın üzerinden 21 yıl geçti. 21 yıldır final görmemişiz. Yani Galatasaray öyle bir sistem kurmalı ki üç yılda bir beş yılda bir Avrupa’da başarılı duruma gelsin. Bu yıl Avrupa’da başarılıyız ama başarının önümüzdeki yıllarda devam ettirilebileceğinin garantisi yok."

FATİH TERİM'İN PAYLAŞIMI

Galatasaray Başkanı, Fatih Terim’in “ilk imzam, son imzam” paylaşımına çok üzüldüğünü söyledi. Elmas, "10 dakikalık konuşma öncesinde düşündüklerim ve konuşmayı yaparkenki hislerimin tarifi yok. Galatasaray Başkanı olduğunuz zaman kendiniz için doğru olanla, kendinizi korumak amaçlı doğru olanla uzun vadede doğru olan arasında sıkışabiliyorsunuz" diye konuştu.

Fatih Terim ile aldığı ayrılık kararını kayınpederi Faruk Süren ile bile paylaşmadığını belirten Elmas, "Fatih Terim’in gölgesinde mi kalıyor Galatasaray başkanları?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Ben seçildiğim için başkanım. İleride sadece başkan olup olmadığım değil nasıl bir başkan olduğum değerlendirilecek."

"EVİMİN ADRESİNİ VEREREK TEHDİT ETTİLER"

Fatih Terim ile ayrılık sürecinde geçmişten gelen değerler bütününün erozyonuna şahit olduğunu vurgulayan Elmas, "Başkana hitabette farklılık oldu. Aileme kadar varan tehditler… Eşime, oğluma ve kızıma kadar tehditler… Kızım tenisçi, kızıma gelen tehditler… Oğlum bir gün dedesiyle anneannesinde kalmak zorunda kaldı. Evimizin adresini yayınlayarak tehdit ettiler" dedi.

"Fatih Terim için ortak akıl olma ihtimali var mıydı?" sorusuna Elmas şu yanıtı verdi:

"Teklif ettim. 'Hocam sahada bir değişiklik yapmamız lazım, bunu yapalım. Çok yıpratıyorlar ama senin futbol aklına ben çok güveniyorum. Benim yanımda olmanı istiyorum, bu proje için ihtiyacım var, bu bir idari projedir. Bunun uygulamasını başkası yapsın idari olarak da bunun başında sen ol, gel bizim Sportif AŞ’de başkan yardımcısı ol' dedim. Kabul etmedi. Ve son derece medeni biçimde ayrıldı."

"100 YIL SONRA BEN HATIRLANMAYACAĞIM AMA TERİM HATIRLANACAK"

"Fatih Hoca bir Galatasaray değeri" diyen Elmas konuşmasını şöyle sürdürdü: "Belki ben 100 yıl sonra hatırlanmayacağım ama Fatih Hoca, Metin Oktay, Gündüz Kılıç gibi isimler hep hatırlanacak. Fatih Terim Galatasaray değerlerinden bir tanesi. Biz o değerlerimizi korumak zorundayız. Ama bir taraftan da Galatasaray için en doğru kararları almak zorundaydım."

Fatih Terim’le birlikte ekibinin de gittiğini hatırlatan Galatasaray Başkanı, "Selçuk İnan ve Necati Ateş bizim kaptanlarımız, çok önem verdiğimiz kişiler. Maalesef bu süreçte sanki yetersizlermiş gibi bir algı oluştu. Halbuki teknik ekibi güçlendirmek için konuşmalarımız oldu" dedi.

Sistemin içinde Galatasaraylı eski sporcuların olmasına önem verdiğini vurgulayan Galatasaray Başkanı konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün bir şirket yöneticisi gibi yardımcı antrenörün veri okuması, analiz yapabilme kabiliyeti göstermesi gerekiyor. Bunun en önemli örneği mesela Bayern Münih. Futbolu futboldan gelen yönetiyor ama Harvard’a yönetim eğitimine gidiyorlar. Bayern Münih Oliver Kahn’ı en son orada bir kursa yolladı. Bir hazırlama süreci var. Bizde maalesef şöyle bir şey yok, denize atalım yüzmeyi öğrensin."

YENİ TEKNİK EKİBE ZORLUKLARI ANLATMIŞ

Burak Elmas, "Şu anda yeni teknik direktörün taleplerini karşılayacak bir mali tablo var mı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Ben kulübe gelen bütün profesyonel arkadaşlarıma burada yaşayacakları zorlukları bire bir anlatıyorum. Haklı olarak herkes sabırsız. Başarı görmek istiyor. Galatasaray'ın kronikleşmiş problemleri var. Bunları halletmeden yeni bir gelecek kuramazsınız."

Başkan Elmas, yeni teknik direktör Domenec Torrent’ten beklentilerini ise şöyle açıkladı: "Yeni gelen teknik direktörümüz dünyanın üç büyük kulübünde Pep Guardiola’nın yardımcısı olarak çalıştı. Bayern Münih, Barcelona, Manchester City’de. Hem bu yıl gelişmemiz hem de önümüzdeki yıla çok iyi hazırlanarak başlamamız lazım. Aslında bu sezonun geri kalanını önümüzdeki yıla iyi bir hazırlık dönemi olarak görüyorum. Bunun dışında da genç bir ekip kurduk. Bu oyuncuların gelişimi en önemli beklentimiz."

"Türkiye’nin futbol otoritesi TFF ile ilişkiler neden böylesine bozuk?" sorusunu Galatasaray Başkanı şöyle yanıtladı: "Çok fazla müdahale ediliyor futbola, kötü yönetiliyor. Bireysel ilişkilerle yanlış kararlar alınıyor. Takımdaşlık, şehirdaşlık, ahbap ilişkileriyle birbiriyle çok ciddi çelişen kararlar alınıyor, adil bir yönetim yok. Şu anda futbol yönetimi Türkiye’de iflas etmiş durumda."

Türk hakemliğinin iflas etmiş durumda olduğunu söyleyen Elmas, "Bunları hep söylüyoruz, dile getiriyoruz, fakat gerekli hiçbir şey yapılmıyor. Yani aslında Futbol Federasyonu Titanik’te keman çalan adamlar durumunda. Biz filikalara koşarken onlar keman çalıyor. Onların istifasının zaruret olduğunu daha önce söyledim ama sanırım iyi yönettiklerini düşünüyorlar" dedi.

"ESKİ ÇÜRÜMÜŞ SİSTEMİN SAVUNUCULARI"

Her hafta hakemlerle ilgili başka bir sıkıntı olduğunu belirten Elmas konuşmasına şöyle devam etti: "Ciddi bir yatırım yapıp, bir değişim getirmeleri gerekirken, bizim gibi yeni gelen bir sonraki jenerasyondan başkanlar, yöneticiler karşısında eski çürümüş bir sistemin savunucuları olarak duruyorlar. Türk futbolunun değerini yükseltecek bir irade, liyakat sahibi insanlar orada olmadığı müddetçe biz burada ne yaparsak yapalım sonuç almamız çok zor."

Galatasaray Başkanı, arka planda futbolda başarının sadece sahada kazanılmadığını gördüğünü söyledi. Elmas sözlerini şöyle bitirdi:

"Bu, marka değerini düşürüyor, bununla mücadele etmemiz lazım. Burada en çok zarar gören de büyükler çünkü bizim borcumuz da çok fazla. Bizim gelirlerimiz azaldığı zaman borcumuz fazla olduğu için ödeme kabiliyetimizi daha fazla kaybediyoruz. Bu borçları büyüklerin ödeyebilmesi için Türk futbolunun marka değerinin gelişmesi lazım. Şu anda marka değeri bundan daha aşağı düşer mi bilmiyorum."

Kaynak: Diğer

burak elmas Galatasaray TFF Galatasaray haberleri Fatih Terim