Bodrum Belediyesi'nden Bayburt maçı öncesi centilmenlik çağrısı

futbol
Bodrum Belediyesi'nden Bayburt maçı öncesi centilmenlik çağrısı

Bodrum Belediyesi, Bayburt Özel İdarespor ile Bodrumspor arasında oynanacak maçta centilmenliğin galip gelmesi temennisinde bulundu. Dün Bayburtsporlu taraftarların Bodrumspor'un kaldığı oteli basmaya çalıştığı iddia edilmişti.

Bodrum Belediye Başkanlığı'ndan geçen cuma günü Bodrumspor ile Bayburt Özel İdarespor arasında oynanan maçla ilgili yazılı bir açıklama yapılarak, “Maç esnasında ve sonrasında Bayburt Özel İdare Spor taraftarına yönelik herhangi bir taşkınlık ya da olumsuz tezahürat yapılmamıştır. Maçın heyecanıyla sporcular arasında yaşananlar, bazı kişilerce farklı yansıtılarak adeta siyasete alet edilmek istenmiştir” denildi.

Açıklamada bugün saat 15.30’da Bayburt’ta oynanacak müsabakada centilmenliğin galip gelmesi temennisinde bulunularak şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 20 Mayıs 2022 Cuma günü, Bodrumspor - Bayburt Özel İdare Spor arasında oynanan 2. Lig Kırmızı Grup Yarı Final ilk müsabakasını temsilcimiz Bodrumspor 3-1 kazanmıştı. Bu maç öncesinde, maç esnasında ve sonrasında Bayburt Özel İdare Spor taraftarına yönelik herhangi bir taşkınlık ya da olumsuz tezahürat yapılmamıştır. Hoşgörünün başkenti kentimizde, Bodrum’a gelen misafirlerimizi incitecek, kıracak bir davranış veya tutum olmamasına rağmen saha içinde maçın heyecanıyla sporcular arasında yaşananlar, bazı kişilerce farklı yansıtılarak adeta siyasete alet edilmek istenmiştir. Sporun birleştirici gücünü yok saymak, toplumlar arasında kin ve nefret tohumları ekmeye çalışmak yerine dostluk, barış ve kardeşlik içinde sporcusuyla, taraftarı ve yöneticileriyle centilmenliğin en güzelini göstermek yakışır bizlere. Saha içinde yaşanan mücadelenin saha içinde kalması, futbolda kaybetmenin de kazanmak gibi doğal bir sonuç olduğunun kabullenilmesi gerektiğinin altını çizerek bugün oynanacak olan yarı final müsabakasında centilmenliğin galip gelmesini ümit ediyoruz.”

NE OLMUŞTU? 

TFF 2'nci Lig Play-Off yarı final ikinci maçı için Bayburt’a giden Bodrumspor kafilesinin kaldığı otele,gelen taraftarlar küfürlü tezahüratlar yapmış ve otel önünde çok sayıda torpil patlatmıştı. Polis taraftarları dağıtmak için yoğun çaba göstermişti.

Bunun üzerine Bayburt Özel İdare Spor Kulübü Başkanı Celil Çalışkan, Bodrumspor mücadelesi öncesi basın açıklamasında bulunmuştu.

Çalışkan, yaşanan olaylar sonrasına değinerek şunları söylemişti:

“Basında ve bazı yayın organlarında çıkan asılsız haberlere istinaden açıklama gereği hissettim. Yarın oynayacağımız Bodrumspor müsabakası için şehrimize gelen Bodrumspor kafilesi, kalmış oldukları otelde (aynı otelde bende ikamet etmekteyim) bazı taraftarlarımız tarafından protesto edilmişlerdir. Münferit birkaç olay dışında, her ne kadar küfrü ve hakareti tasvip etmiyor olsam da, otel çevresindeki taraftarlar hemen hemen tüm kritik futbol müsabakalarından önce olduğu gibi rakibi baskı altına almak adına kendilerince tepkilerini göstermişlerdir."

Kaynak: İHA

Bodrum Belediyesi bodrumspor Bayburt Özel İdarespor futbol futbolda şiddet