Binde bin atan robot basketbolcu CUE3, Guinness'e girdi

Dünyaca ünlü otomobil markası Toyota'nın mühendis ekibi sıra dışı bir projeyle her attığı giren robotu icat etti. Bin atışın bininde de isabet sağlayan robot basketbolcu CUE3, bu rekoruyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

26.06.2019 11:53 | Son Güncelleme : 28.06.2019 17:22

Toyota'nın ürettiği robot basketbolcu CUE3 Guinness rekorlar kitabına girdi.

Toyota mühendis ekibi 2017 yılında her atışta basket atabilecek bir robotu geliştirmenin eğlenceli olabileceğini düşündü. Toyota mühendisleri Nisan 2019'da CUE3 adını verdikleri robotu üçüncü kez yeniden imal ettiklerini açıkladı. Bir ay sonra CUE3 ardışık olarak serbest basketbol atışları için Guinness Dünya Rekoru'nu kırmaya çalıştı ve başardı. CUE3'ün dünya rekoru girişimi için ilk hedefi bin basket atışıydı ve başarılı oldu. Mühendisler yaklaşan Tokyo Olimpiyatları için 2020 sayılık için yeni bir hedef belirledi.

Proje lideri Tomohiro Nomi, Guinness videosunda, "Artık yeni şeyler denemek isteyenler için daha fazla fırsat varmış gibi hissediyorum. Bu yüzden eğer birileri bunu izler ve 'yeni bir şey yapmak istiyorum' diye düşünürse gerçekten çok mutlu olacağım" dedi. 

Sıradaki Haber Yükleniyor