Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı! İlk ifadesi ortaya çıktı

Faruk Koca Halil Umut Meler Ankaragücü Süper Lig

Süper Lig'in 15. haftasında dün akşam oynanan Ankaragücü - Çaykur Rizespor maçında hakem Halil Umut Meler'e yumruklu saldırıda bulunan ve gözaltına alınan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı. Koca ifadesinde "Benim amacım hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti" dedi.

Süper Lig'in 15. haftasında dün oynanan Ankaragücü - Çaykur Rizespor maçı sonrası ev sahibi ekibin başkanı Faruk Koca, Hakem Halil Umut Meler'e yumruklu saldırıda bulundu.

Yediği yumruğun ardından yere düşen Meler'e, Faruk Koca'nın yanındaki yöneticiler ve sahaya atlayan Ankaragüçlü taraftarlar tekmelerle saldırmaya devam etti.

Yaşanan saldırının ardından hastaneye kaldırılan Halil Umut Meler'in sol göz çevresinde kanama ve çatlak tespit edildi.

SABAHA KADAR 'KALP KRİZİ ŞÜPHESİYLE' HASTANEDE TUTULDU

Yaşananların ardından hastaneye giden Faruk Koca, kalp krizi şüphesiyle sabaha kadar müşahede altında tutuldu.

Yüksek tansiyon sebebi ve göğüs ağrısı şikayetiyle Medicana Hastanesi'ne gelen Koca'nın doktoru Prof. Dr. Erdoğan İlkay, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak "Hayati riski vardır bu yüzden hastanede tutuluyor. Bir kalp krizi durumu olursa diye tutuluyor. Bu yüzden 24 saat önemli ve müşahede altında" dedi.

AK PARTİ MKYK'DA KARAR

Faruk Koca, tedbirli olarak AK Parti'den kesin ihraç istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edildi.

BAKAN AÇIKLADI: TUTUKLANDI

Sabah hastaneden çıkarılan ve Ankara'da Batı Adliyesi'ne götürülerek ifadesi alınan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu toplam 3 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, Faruk Koca ve beraberindeki iki zanlının tutuklandığını açıkladı. Diğer üç kişi için de adli kontrol kararı talep edildi.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklandı! İlk ifadesi ortaya çıktı - Resim : 2
Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın da arasında bulunduğu 3 şüpheli, sorgu için çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklanarak Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi.

Yılmaz Tunç'un açıklamaları şu şekilde:

"11/12/2023 tarihinde Ankaragücü-Çaykur Rizespor Trendyol Süper Lig müsabakası sonrası sahaya inerek maçın hakemine yönelik şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile maç sonrası sahaya inen taraftarlar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık ve Türk Ceza Kanunu’nca “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit suçlarından” Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, Şüpheliler F. K., Ş. Y. Ş. ve K. Ç. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerini müteakip sevkedildiği Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklanmıştır.

Görüntü analizlerinden maç bitiminde sahaya indikleri tespit edilen şüpheliler R. K., Ö.O.Ü, V.D. hakkında da 6222 S.Y. uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiştir.
Soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir."

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ile şüpheliler Ş.Y.Ş ve K.Ç, tutuklanmalarının ardından Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi.

BAŞHEKİM, HALİL UMUT MELER'İN SON DURUMUNU AÇIKLADI

Halil Umut Meler'in kaldırıldığı hastanenin başhekimi Dr. Mehmet Yörübulut, FIFA kokartlı hakemin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Yörübulut, Meler'in hayati tehlikesinin bulunmadığını fakat durumunun sabaha kadar takip edileceğini açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

"Hastanemize biraz önce hastamız acil servise başvurdu. Orhan Hocamızla beraber diğer doktor arkadaşlar ilk muayeneler, tomografi ve ileri tetkikler, özellikle kafa travması olması nedeniyle beyinden mide bölgesine kadar tarandı. Şu an için hayati tehlike yok. Sol göz çevresinde kanaması var. Orada küçük bir çatlak var. Önemli bir hayati tehlike gözükmüyor. Kafa travması olması sebebiyle hocamızı sabaha kadar takip edeceğiz. Sabah gerekli tetkiklerin ardından göndereceğiz. Halil Umut Meler ile konuştuk. Hasta mahremiyetine girdiği için aktaramayacağım."

FARUK KOCA'NIN İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Ankaragücü - Çaykur Rizespor maçında hakem Halil Umut Meler'e yumruk attığı için tutuklanan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın ifadesi ortaya çıktı. Koca'nın ifadesi şu şekilde:

"Üzerime atılı suçlamayı anladım. Ben bu konu ile ilgili olarak savcılıkta ve kollukta ifade vermiştim. Bu ifadelerimi aynen tekrar ederim. Üzerime atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlarından dolayı bu olay gelişmiştir. Benim amacım hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti. Bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez. Benim atmış olduğum tokattan sonra hakem yaklaşık 5-10 saniye ayakta durdu, daha sonra kendisini yere attı. Kalp rahatsızlığım bulunması sebebi ile de beni olay yerinden hemen uzaklaştırdılar. Ben bunun dışında gerçekleşen hiçbir olaydan haberdar değilim. Söyleyeceklerim bu kadardır."

Kenan Çelikkaya ve Yunus Şahin'in ise ifadelerinde, "Biz tekme attık ama deyip değmedi bilmiyoruz" dediği öğrenildi. 

BAKAN BAK'TAN ZİYARET SONRASI AÇIKLAMA

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Halil Umut Meler'e ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bak, "Yaşadığımız olay hepimizi derinden üzdü. Olayı şiddetle kınıyoruz. Sebebiyet verenlerle ilgili Bakanlarımız gerekli işlemleri yaptılar. Süreç mahkemeye intikal etti. Adli olarak devam ediyor. Türk sporu açısından da önemli bir geceydi. Birlik ve beraberlik içinde olmamız için, hakemler üzerindeki baskıyı da azaltacak şekilde herkese görev düşüyor. Bütün yöneticilerin, tüm spor öğelerinin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Herkesi sağduyuya çağırıyoruz. Buna ihtiyaç var" dedi.

Bak, "Ben de eski bir hakemim. 86-88 yılları arasında, çeşitli yıllarda da hakemlik yaptım. Onu çok iyi anlıyorum. Bunları spor sahalarında görmek istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu yakinen takip ediyor" diye konuştu.

Kaynak: Haber Global TV