Ahmet Nur Çebi: Gedson Fernandes konusu kapanmıştır

Beşiktaş
Ahmet Nur Çebi: Gedson Fernandes konusu kapanmıştır

Kadrosunu güçlendirme çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta Başkan Ahmet Nur Çebi, düzenlediği basın toplantısında Gedson Fernandes transferi konusunun kendileri için kapandığını söyledi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, "Yabancı kuralının Beşiktaş'ı nasıl etkilediğinden ziyade Türk futboluna nasıl etkisi olacak ona bakmak lazım. Kararın doğru olduğunu düşünmüyorum. Federasyon tarafından Türk futboluna katkı verilsin, Türk futbolcular forma şansı bulabilsin diye planlandığını düşünüyorum. Bunlarla ilgili Kulüpler Birliği başkanıyken de yaptığımız görüşmelerde bunun doğru olmadığını ifade ettik. Federasyonu da anlıyoruz. Onlar da milli takıma katkı verecek oyuncular yetişsin istiyorlar. Ancak, yurt dışındaki Türk oyuncularımız başarılılar. Oyun içinde 8+3 şeklindeki uygulamanın hocaları da zorladığını son maçlarda ben de gözlemledim. Mağlupsunuz, bir karar almanız gerekiyor ve tüm bunları elinizdeki yerli oyuncu 3'ten aşağı olamaz diye değiştiremiyorsunuz. Bunun süratle değişmesi lazım." diye konuştu.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş ile de bu konuyu görüştüklerini söyleyen Çebi, "Ona da izah ettim. En olabilir şekliyle ilk 45 dakika sahaya 8+3'le çıkarsınız ama ikinci yarıda hocaların elini serbest bırakabilirsiniz. Türk futbolcuların oynama mecburiyetini bize hissettirebilirsiniz. İkinci yarıda gidişata göre tavır alması gereken hocanın elini rahatlatabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Transferlerin henüz bitmediğini vurgulayan Çebi, "Yerli futbolcuların ihtiyaç olması bizi bir iki transfere zorlayabilir. Transferi de yerli futbolculardan yapmayı düşünüyoruz. Takviye etme planı içindeyiz. Neler olacağını zaman gösterecek. Listeyi UEFA'ya vermeden önce transferi bitirmek istiyoruz. Minimum 1, maksimum 3 transfer yapma planımız var. A Milli Takım'da görev yapanların Beşiktaş'ta olması bizim için gurur kaynağıdır. Milli takımda oynayan genç oyuncularımız var. Onların bizimle olmasını istiyoruz ama bazen karşı taraf bu iyi oyuncuları bırakmıyor. " şeklinde görüş belirtti.

Kadro dışı kalan oyunculara kimsenin talip olmadığını anlatan Çebi, şunları aktardı:

"Hocalar işin ekonomisinden ziyade teknik duruma bakarlar. Neden, nasıl oluyor da bir kulüp kapımızı çalıp bizden bu oyuncuları istemiyor kafamda soru işareti. Bunlarla ilgili geçen sene de bu sene de kapımızı kimse çalmadı. Aldıkları ücretler çok fahiş. Kimse o bütçeyi bulamadığı için bizden istemiyorlar. Beşiktaş bunların zararını çekiyor. Bu kontratlar Türk kamuoyunun düşünmesi gereken konulardan biri."

Kaleci Ersin Destanoğlu'na gelen teklifleri yeterli bulmadıklarını söyleyen Çebi, "Mert, abi rolünde bir kalecimiz oldu. Tecrübesi ortada. Ersin'e verilen rakamları biz az gördük. Ersin bizim için çok önemli. Forma rekabetini kim kazanırsa onun alabileceği bir yer. Hocaların adaletinden şüphem olmadı, Ersin'e verilen rakam işimize gelmedi." diye konuştu.

UMUT MERAŞ VE KAAN AYHAN CEVABI

Transferleri gündemde olan Umut Meraş ve Kaan Ayhan'a ilgilerinin devam ettiğini söyleyen Çebi, "Birini bitirebilirsek bizim için başarı olacak. Onlarla gurur duyuyorum, bizi ve milletimizi yurt dışında güzel temsil ediyorlar. Demek ki iyiler, bize bırakmıyorlar ama biz de almak için uğraşıyoruz. Bu saatten sonra yerli anlamda katkı verecek, ekonomik katkı sağlayacak birkaç isim üzerinde çalışıyoruz. Bu saatten sonra bu sezon için yıldız futbolcu gelmeyecek." ifadelerini kullandı.

"GEDSON FERNANDES'İ ALMA İSTEĞİMİZ KALMADI"

Geçen sezon kiralık olarak Galatasaray'da forma giyen Gedson Fernandes'le artık ilgilenmediklerini aktaran Çebi, "Gedson Fernandes başarılı bir futbolcu. Almak için niyetlendik ama şu anda o isteğimiz ortadan kalkmış durumda. Takımda o işleri görecek futbolcularımız var. Böyle bir isteğimiz kalmadı." diye konuştu.

GEDSON FERNANDES'İN KARİYERİ

Futbola Benfica alt yapısında başlayan Gedson Fernandes, 2019/20 sezonunun devre arasında Tottenham'a, geçen sezonun devre arasında ise Galatasaray'a kiralanmıştı. Kulüp düzeyinde 92 maça çıkan Fernandes, 4 gol atıp 10 da asist üretti.

22 yaşındaki orta saha oyuncusunun kulübüyle 2 yıllık daha sözleşmesi bulunuyor.

Kaynak: AA

Beşiktaş Ahmet Nur Çebi Gedson Fernandes Galatasaray Beşiktaş transfer haberleri