x

Haber Global

Prof. Dr. Mehmet Öz: Koronavirüsten kaçış yok, hepimiz yakalanacağız

Dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Profesör Doktor Mehmet Öz, "ten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız" dedi ve virüsten korunmanın yollarını anlattı.

26.03.2020 - 15:05

A -

A +

Dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde tüm dünyaya korku salan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili olarak bazı bilgiler paylaştı.

"AŞI TAM KORUMA SAĞLAMAZ"

"Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi" diyen Öz, "Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir" ifadelerini kullandı.

"BELKİ FARK ETMEDİK'"

Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden Öz, "Koronavirüsler (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra" dedi. Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti.

"Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti" diyen Öz, virüslere karşı vücut direncine dikkati çekti.

ÖNCELİK VÜCUT DİRENCİ

Prof. Dr. Mehmet Öz, bağışıklık sistemi güçlendirmek için şu önerilerde bulundu:

  • Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb.
  • Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle C vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu günleri atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar. 

İŞTE O 8 MADDE

Son olarak Doktor Öz, şu önerilerde bulundu:

1 – Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak.

2 – Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

3 – Meyve sebze yiyin.

4 – Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

5 – Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

6 – Hareket edin ve evinizde spor yapın.

7 – Sigarayı bırakın.

8 – Bol su için.

Son Güncelleme : 26.03.2020 - 15:59
Sıradaki Haber Yükleniyor