x

Haber Global

Çocukları egzamadan koruyan 3 öneri

Cilt kuruluğu ve alerjiyle ortaya çıkan egzama, yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülüyor. Egzamanın yaz aylarında artış gösterdiğini ve tekrarlayan bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ayhan Söğüt, hastalığı önlemenin yollarını anlattı.

29.08.2019 - 16:58

A -

A +

Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk şeklinde belirtileri olan egzama hakkında konuşan Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Söğüt, “Çamaşır ağartıcıları ve yumuşatıcılar çocuklarda egzamayı tetikleyebilir” dedi ve çocukları egzamadan koruyan tedbirleri paylaştı. 

KIYAFETİN CİNSİ ÖNEMLİ

Çocuklarınıza yünlü, kaba kumaşlar, terlemeye neden olacak sentetik kumaşlar giydirmeyin. Pelüş ve boyalı oyuncaklardan uzak tutun. Çocuklarınızın çamaşırlarını, uzmanın önerdiği şekilde yıkayın. Toz deterjanlar, çamaşır suyu ve yumuşatıcıdan uzak durun. Hassas ciltler için olan parfümsüz, kalıntı bırakmayan deterjanlar tercih edin. Yeni aldığınız kıyafetleri yıkamadan ve etiketlerini kesmeden giydirmeyin. 

ÇOCUĞUNUZU ALERJEN BESİNLERDEN UZAK TUTUN

Besin alerjileri egzamaya yol açabilecek dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Süt, yumurta, balık, buğday, kuruyemiş, soya, mercimek ve susamlı besinlere dikkat etmenizde yarar var. Solunum alerjenleri olan ev tozu, polen, küfler, kedi, köpek tüyü gibi konulara da hassasiyet gösterin. 

EGZAMALI ÇOCUK İÇİN ANTİALERJİK BANYO ÜRÜNLERİ KULLANILMALI

Sıcak ve nemli hava, hastanın terlemesi de egzamada şikayetlerini artırabilir. Bu nedenle yaz aylarında günlük ılık banyo yapılması, banyodan sonra bütün vücudun nemlendirilmesi, terlemeyi azaltıcı önlemlerin alınması, sıcak ortamlardan çocuğun uzak tutulması gereklidir. Egzamalı çocuk için antialerjik banyo ürünleri kullanılması önemlidir. Egzama ciltteki belirtilerin arttığı alevlenme dönemleri ve normal dönemlerle seyredebilir. Alevlenme dönemlerinde çeşitli alerji kremleri ve nemlendiriciler ile çocuğun yakınmaları giderilir. Normal dönemlerde ise koruyucu olarak bazı kremler kullanılabilir. 

Son Güncelleme : 29.08.2019 - 17:31
Sıradaki Haber Yükleniyor