Bir günde yüzümüze kaç defa dokunuyoruz?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı hemen her ülkeden farklı önlem ve açıklamalar gelirken, maskelerin yeterli olup olmadığı tartışmaları da sürüyor. Uzmanlar ise en doğru yolun sık sık elleri yıkamak olduğunu söylüyor

05.03.2020 12:14 | Son Güncelleme : 05.03.2020 14:42

Koronavirüse karşı maske kullanımının yetersiz kaldığı tartışmaları sürerken, maske satışında fiyatların yükseltilmesi de bir başka tartışmaya neden oluyor. Uzmanlar ise, virüse karşı en doğru yolun sık sık elleri yıkamak olduğunu söylerken, bu konuda bir başka tartışma konusu da daha ortaya atıldı. Yüzünüze çok fazla dokunmak, ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın faydasız olabilir.

Enfekte bir kişinin yakınınızda öksürüp hapşırmasıyla virüs hava yoluyla bulaşabilir. Ancak virüs, en az 9 saat, muhtemelen günler boyu sert bir yüzeyde kalabilir. Bu nedenle gün içinde bulunduğunuz alanda dokunduklarınıza, ardından ağzınız, gözünüz, burnunuza dokunarak da koronavirüs kapmanız mümkün ve bundan kaçınmak neredeyse imkansız. Ellerimizi yıkadığımızdan daha fazla yüzümüze dokunduğumuz gerçeği ise yapılan son araştırmalarda ortaya çıktı.  

Journal of Occupational and Environmental Hygiene adlı dergide yayımlanan bir çalışma, bir ofiste 3 saat boyunca çalışan 10 kişide yapılan deneyde kişilerin yüzlerine ortalama 15.7 kez dokunduklarını gösterdi. Güney Galler'de 26 öğrenciyle yapılan benzer bir çalışmada da, saatte 23 kez yüzlerine dokundukları ortaya çıktı. Daha büyük ölçekli bir araştırmada, ABD ve Brezilya'daki 250 insanın kamusal alanda saatte 3.6 kez yüzlerine dokunarak daha düşük bir ortalama kaydettikleri görüldü.

Kate Winslet'in başrolünde oynadığı 'Salgın' filminde bir insanın ortalama olarak yüzüne günde 3-5 ila 3 bin kez dokunduğu aktarılmıştı. 

Sıradaki Haber Yükleniyor