Aşılamaya tam gaz devam eden İngiltere'de endişe verici gelişme: Aşı olan yüzlerce kişide görüldü

İngiltere'de Covid-19'a bağlı günlük vaka ve can kaybı düşüş göstermeye devam ederken, ülkede e karşı başlatılan aşılama kampanyası da hızla devam ediyor. Ancak İngiltere'de aşı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurması tartışmalara neden oldu

28.04.2021 11:25

İngiltere'de Covid-19'a bağlı günlük vaka ve can kaybı düşüş göstermeye devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 2 bin 685 vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 4 milyon 409 bin 631'e ulaştığı belirtildi. Ülkede son 24 saat içinde 17 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının ise 127 bin 451'e yükseldiği aktarıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı verilerine göre, toplam 33 milyon 843 bin 580 kişinin Covid-19’a karşı aşılandığı, 13 milyon 201 bin 811 kişiye ise aşının her iki dozunun yapıldığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, ülkede Covid-19 karşı başlatılan aşılama kampanyası kapsamında 42 yaş ve üzerindeki vatandaşlara aşı sunulmaya başlandığını kaydetti. İngiltere'de 42 yaş ve üzerindeki vatandaşları Covid-19 'a karşı aşı olmaya davet edildiğini ifade eden İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşılamanın "çok iyi gittiğini" bildirdi.

KULAK ÇINLAMASI GÖRÜLDÜ

Özellikle AstraZeneca aşısında kan pıhtılaşmasının yan etki olarak görüldüğü haberleri üzerine çıkan tartışmalar büyürken, İngiltere'de aşı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, ülkede aşı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu.

İngiliz sağlık kuruluşu BTA, Kovid-19 aşısı ile enjekte edilen her 24 bin kişiden birinde veya daha azında kulakta çınlama sorunu yaşayabileceğini açıkladı ve "Aşıların kulak çınlamasına neden olma veya daha kötü hale sonuçlar doğurma olasılığı oldukça düşük görünüyor" denildi.

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDECEK

Aşıların Covid-19 ile mücadelede kilit rol oynadığını söyleyen Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Genel Direktörü Emer Cooke, bazen denemelerde yan etkileri tespit etmenin mümkün olmadığını açıklamış, araştırmaların devam edeceğini kaydetmişti. 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor