Efsane sanatçı hayatını kaybetti

Yunanistan'ın efsane şarkıcısı Tolis Voskopoulos, 81 yaşında hayatını kaybetti. Voskoupolus'un birkaç gün sonra doğum gününü kutlamaya hazırlandığı öğrenildi.

19.07.2021 12:50 | Son Güncelleme : 19.07.2021 12:59

Yunanistan’ın dünyaca ünlü efsane şarkıcılarından ve pentagramın kralı olarak bilinen 81 yaşındaki Tolis Voskopoulos vefat etti. 

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Voskopoulos için memleketi Pire’de geniş katılımlı cenaze töreni düzenleneceği belirtildi.

TOLİS VOSKOPOULOS KİMDİR?

Pire’de doğan ve ailesinin 12 çocuğundan biri olan Voskopoulos ilk önemli başarısını 1963 yılında çektiği sinema filmi ve ardından unutulmaz besteci Lykourgos Markeas’ın ‘Adım Adım’ şarkısıyla yaptı. Ardından dünyaca ünlü film müzikleri ve plakları 300 binin üzerinde satış yaparak rekor kırdı.

Evli ve bir çocuk babası şarkıcı, besteci, tiyatro oyuncusu Voskopoulos’un 35 yıldan fazla bir süredir, fanatik hayranlar tarafından toplanan plaklarının piyasada tamamen tükendiği belirtildi. En çok  sevilen şarkıları arasında ise  “İki kalp”, “Ay üstümde”, “Ama ben birini seviyorum”, “Ve sen gideceksin”, “Bıçak tatlı acıtıyor”, “Erkekler çok konuşmaz”, “Sağlıklı olsun” gibi başarılı şarkılar onun”, “Kardeşlerim, serseriler, kuşlar”,”Tekrarlanamaz”,”Rüyamız kaybolmadan önce”,”Kırlangıçların Akışı”,”Çingeneler senin hatırına”, “Kulaklarımda Pire”,”Aşk bana bir hayat borçlu” yer alıyor.

2000 yılında, Yunan müzik dünyasına yaptığı katkılar nedeniyle POP CORN Ödülü’nü alan ve müzik dünyasının prensi olarak anılan Voskopoulos, 2005 yılında Korfu kalesinde 5 bin kişiye şarkı söyledi ve konserden elde edilen gelir hayır kurumlarına bağışladı. Bugüne kadar yüze yakın sinema ve tiyatroda rol aldı.

2013 yılında Tolis Voskopoulos doğup büyüdüğü şehir olan Pire’ye döndü. Veakeio Belediye Tiyatrosu’ndaki hareketli bir konserde, biletler tükendiği için erkenden salona girebilmek için toplananlara şarkı söyledi. Gecede sanatçıya, Yunan şarkısına yaptığı katkılardan dolayı Pire Belediye Başkanı Vassilis Michaloliakos tarafından ödül verildi. (Sözcü)

Sıradaki Haber Yükleniyor