'Maymun çiçeği' hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı: “Hastalığım boyunca..."

Maymun Çiçeği Virüsü Magazin Haberleri
'Maymun çiçeği' hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı: “Hastalığım boyunca..."

ABD'li aktör Matt Ford, ülkede 'maymun çiçeği' teşhisi alıp yaşadıklarını anlatan ilk isim oldu. 30 yaşındaki Ford, “Hastalığım boyunca bedenimin farklı bölgelerinde 25’ten fazla kabarcık ve lezyon oluştu” dedi.

Maymun Çiçeği hastalığına yakalandıktan sonra kimliğini ve hastalık sürecinde yaşadıklarını halka açan ilk Amerikalı olan 'Matt Ford' isimli bir aktörün açıklamaları bugün dünya basınında geniş yer aldı.

'Maymun çiçeği' hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı: “Hastalığım boyunca..." - Resim : 1

17 Haziran'da maymun çiçeği olduğunu tahmin eden ve hastalanan Ford, yaşadıklarını ve semptomlarını anlatarak hastalık sürecinin çok zor geçtiğini dile getirdi.

'Maymun çiçeği' hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı: “Hastalığım boyunca..." - Resim : 2

Ford, sivilce benzeri kabarcık ve lezyonların yüzünde de oluştuğunu fotoğrafla gösterdi.

'Maymun çiçeği' hastalığına yakalanan aktör yaşadıklarını anlattı: “Hastalığım boyunca..." - Resim : 3

Sözcü'de yer alan habere göre, Self isimli dergiye konuşan Ford, "Kısa bir süre önce yakın temas kurduğum bir arkadaşımda maymun çiçeği görüldüğünü öğrendim. Hemen bedenimi taradım ve kasık bölgemde bazı kabarcıklar gördüm. Sivilce ya da kıl dönmesine benziyordu fakat bunlar sivilceden çok daha büyüktü. Ertesi gün ise grip benzeri semptomlar ortaya çıktı" dedi.

Matt Ford, yüksek ateş, öksürük ve üşüme hissinin arttığını da dile getirdi. Sonraki günlerde gece uykusunda aşırı terlediğini ve bu sivilce benzeri kabarcıkların vücudunun her yerinde çıkmaya başladığını belirtti. Ford, yüzünde de bu kabarcıkların çıktığını söyledi. Genç adam, lezyonların bedenin farklı bölgelerinde çıktığını ve zaman içinde acı verdiğini belirtti.

Sonraki günlerde semptomların ağırlaştığını ve bu kabarcıkların acı vermeye başladığını belirten Ford, “O kadar çok ağrı vardı ki uyuyamıyordum bile. Böyle bir şey daha önce hiç yaşamamıştım. Benden numune aldılar ve test sonucum pozitif çıktı” dedi.

Hastalandıktan tam olarak 13 gün sonra sağlığına kavuştuğunu ve bütün kabarcıkların gittiğini dile getiren Ford, “Hastalığım boyunca bedenimin farklı bölgelerinde 25’ten fazla kabarcık ve lezyon oluştu” ifadesini kullandı.

Kaynak: Diğer

magazin haberleri maymun çiçeği virüsü