Yalova'dan peş peşe heyecanlandıran haberler: O alan görüntülendi

Yalova Kültür Sanat haberleri

Yalova'nın Termal ilçesinde, villa inşaatında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen "küp mezar" için yapılan kurtarma kazısında, bir bebeğe ait olan ikinci bir mezar tespit edildi.

Akköy köyü Çukurçayır mevkisinde özel bir şirket tarafından iş makinesiyle yürütülen inşaat kazısında kadın iskeleti bulunan mezar ile çevresinde Yalova Müze Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma sürüyor.

Müze Müdürü Ali Sinan Özbey'in başkanlığındaki ekip, 3 ila 4'üncü yüzyıllara tarihlenen Geç Roma döneminden kaldığı değerlendirilen kadın mezarının hemen yanında bir bebek iskeletinin olduğu ikinci küp mezara ulaştı. Her iki mezardan da herhangi bir eşyanın çıkmadığı öğrenildi.
Titizlikle yürütülen kazı çalışmasında bu mezarı da açan ekipler, içindeki bebek iskeletini çıkararak Yalova Müze Müdürlüğüne götürdü.

Bölgede başka mezarların olması ihtimaline karşı alanda inşaat firması ve belediye ekiplerince yapılacak çalışmalarda görevli bulundurulacağı, Müze Müdürlüğünün izni ve bilgisi dışında bölgede çalışma yapılamayacağı bildirildi.
Yalova'dan peş peşe heyecanlandıran haberler: O alan görüntülendi - Resim : 1

MEZAR ZİYARETLERİNDE NEDEN MEZARA SU DÖKÜLÜR?

Mezar ziyaretlerinde mezar üzerine su dökmek geçmişten beri yapılan bir adet haline gelmektedir. Mezar üzerine su dökülmesinin nedeni ise mezar üzerinde olan toprağın yeşillenmesini ve toprağı koruyarak rüzgardan etkilenmemesini sağlamak olmaktadır. Mezar üzerine su dökmek dinen ise Hazreti Peygamberin yapmış olduğu bir sünnet olduğundan manevi olarak fayda vereceği düşünüldüğü için yapılmaktadır.

MEZAR ÜZERİNE SU DÖKMENİN ANLAMI

Mezar üzerine su dökmenin anlamı ise kabirde yatan kişinin hayrına olması için mezarın çiçeklenerek yeşillenmesini sağlamak ve böylece yeşillenen mezar üzerinde oluşan bitkilerin Allah’ı zikretmesi sayesinde bunun o kişiye de faydası olacağına inanmaktan kaynaklanmaktadır.

Mezar üzerine su dökmenin mezarda yatan kişinin azabını dindirmek veya onun susuz kaldığını düşünerek yapılması ise farklı bir düşünce olmaktadır. İslam dininde mezar üzerinde bulunan yeşillik ve çiçeklerin ölmüş kişi için zikrederek affına vesile olabileceği düşüncesi ile mezar üzerine su serpilme adet haline gelmektedir.

Mezar üzerine su serpilmesi veya dökülmesi mezar ziyaretlerinde yapılmasında zarar olmayan ve fayda veren bir iş olduğu için yapılmasında bir sakınca görülmemektedir.

 Kaynak: AA