Valerian'ın babası ünlü çizer Jean-Claude Mezieres hayatını kaybetti

2022'de hayatını kaybeden ünlüler
Valerian'ın babası ünlü çizer Jean-Claude Mezieres hayatını kaybetti

Valerian ve evrenini dünyaya hediye eden efsanevi Fransız çizgi roman sanatçısı Jean-Claude Mezieres, 83 yaşında hayatını kaybetti

Uluslararası bir başarıya imza atan Valerian çizgi romanıyla tüm dünyanın beğenisini toplayan ünlü çizer Jean-Claude Mezieres, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Aralarında Star Wars'un da olduğu onlarca bilim kurgu filmine ve çizgi romanına ilham veren Mezieres'in ölümü sanat dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Neredeyse bütün kariyeri boyunca Valerian üzerine çalışan Mezieres, Kuzey Amerikalı okuyucu kitlesinin de dikkatini üzerine çekmeye başarmıştı. 2017 yılında Luc Besson'un yönettiği, Dane DeHaan ve Cara Delevinge'in Valerian ve Laurelina karakterlerini oynadığı, Clive Owen, Rihanna, Ethan Hawk gibi güçlü isimlerin de yer aldığı Valerian and the city of a Thousand Planets filmiyle adını duymayan kalmadı.

Film sayesinde Valerian serisinin tanınırlığı da arttı.

Valerian karakteri ilk kez 9 Kasım 1967'de yayınlanan sayıyla ortaya çıktı ve kısa sürede birçok hayran edindi. 28. yüzyılda geçen hikayede Valerian ve Laurelian'ın çeşitli dönemlerde uzay-zamansal ajanlar olarak evrendeki maceraları anlatılıyor.

Mezieres, Valerian ve evrenini uzun zamandır arkadaşı olan Pierre Christin'le birlikte oluşturdu. İkili 1967 ile 2010 yılları arasında 24 albümlük esere imza attı.

Valerian'ın babası ünlü çizer Jean-Claude Mezieres hayatını kaybetti - Resim : 1

Jean-Claude Mezieres kimdir?

Haber Global'in derlediği bilgilere göre Mezieres 23 Eylül 1938'de doğmuş ve ilk eseri daha 13 yaşındayken yayınlanmıştı. 15 yaşında oldukça prestijli bir eğitim kurumu olan Uygulamalı Sanatlar Enstitüsü'ne kaydedildi. Sınıf arkadaşları arasında efsanevi sanatçı Moebius da vardı.

Amerikan kültüründen çok etkilenen Mezieres, neredeyse tüm ABD'yi otostop yaparak dolaştı. Fransa'ya döndüğünde çocukluk arkadaşı Pierre Christin'le bir araya gelerek "Kötü Rüyalar" başlıklı ilk Valerian macerasını yaptı. Bu sadece bir başlangıçtı, Mezieres bundan sonraki tüm kariyerini Valerian ve evrenine adadı.

Valerian'ın babası ünlü çizer Jean-Claude Mezieres hayatını kaybetti - Resim : 2

Frankofon ülkelerde çizgi romanlara kimi zaman 'dokuzuncu sanat' denir ve şiir, film ve dansla eşit statüde sayılır. Mezieres gibi sanatçılar çizgi romanların böylesine itibara sahip olmasında önemli bir role sahipti.

Valerian'ın etkisi Star Wars'tan Beşinci Element'e kadar Kuzey Amerika sinemasında ve çizgi romanlarında kendisini hissettirdi.

 

Kaynak: Haber Global

Jean-Claude Mezieres kimdir Jean-Claude Mezieres valerian valerian evreni çizgi film 2022'de hayatını kaybeden ünlüler