Tiyatro sanatçısı Üstün Asutay, İstanbul'da toprağa verildi

Üstün Asutay, Bakırköy'de düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. 82 yaşında ölen Asutay'ın cenaze törenine ailesi, yakınları ve sanatçı dostları katıldı...

07.08.2020    09:41

3 haftadır tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak hayata veda eden tiyatro sanatçısı Üstün Asutay için önce kurucusu olduğu Özel Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde (BASAD) bir tören düzenlendi.

Burada yakınları, sevenleri, sanatçı dostları ve öğrencileri Asutay'ı yalnız bırakmadı.

Alkışlar eşliğinde uğurlanan cenaze, Bakırköy Amine Hatun Camii'ne götürüldü.

Cenaze törenine Asutay'ın oğlu Mert Asutay, yeğeni Pelin Asutay, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, yakınları, öğrencileri ve sanatçı arkadaşları katıldı.

"SON NEFESİME KADAR BABAMI ÖZLEYECEĞİM"

Mert Asutay, burada yaptığı açıklamada "Hayatın gerçeğiyle karşı karşıyayız. Hem babamı hem ilk ustamı uğurluyorum. Bu meslekte bir yerlere gelebildiysem bunu olduğu gibi babama borçluyum. Bana el veren ustam babamdır. O yüzden çifte acı yaşıyorum. Bizim meslekte usta-çırak ilişkisi çok önemlidir. Benim her şeyimdi. Ben tek çocuğum. Annem de 23 senedir yok. Birlikte yaşadık. Birçok şeyi paylaştık babamla. Her şeyimi kaybetti ama bu kaybedişi kabulleniyorum. Hayat bu. Son nefesime kadar babamı çok özleyeceğim," dedi. 

Yeğeni Pelin Asutay Yeşilçimen de amcasının arkasından şöyle konuştu: "Dünyanın en iyi amcasına sahiptim. Acım gerçekten çok büyük. Kelimelere sığdıramam. Amcam deyince hep çocukluğum aklıma gelir. Ne diyebilirim ki. Hepimizin başı sağ olsun. Çok güzel bir insanı kaybettik." 

"SANATA GÖNÜL VERMİŞ MUHTEŞEM BİR İNSANI KAYBETTİK"

Usta oyuncu Cihat Tamer ise çocukluk arkadaşını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirtti. "Bakırköy aşığıydı. Yani gerçekten mülayim, sessiz sedasız, sanatını icra eden muhteşem bir insandı. Biz Bakırköy'de doğmuş ve Bakırköy'ü terk etmemiş üç arkadaş; Üstün Asutay, Erdoğan Sıcak ve ben Cihat Tamer bu dernekte yaşadık. Burası Bakırköy Halk Evi'ydi. Biz burada Münir Özkul, Neriman Esen, Altan Erbulak gibi ustalarımızı izleyerek bu mesleği seçtik. Ama seneler seneler geçti. Hepimiz bir yerlere geldik. Dedik ki biz buradan yetiştik, yerimize gelecek Atatürk ilkelerine bağlı, kişiliğinden taviz vermeyen, özgürlükçü, sanata gönül vermiş gençleri de yetiştirelim. Bizden sonra bayrağı onlar taşısın istedik. Ve Tarık Akan, Cem Karaca, Ayşen Gruda arkadaşlarımızı da aramıza alarak bu derneği kurduk. 28 yıllık bir dernek burası. Üstün'ü kaybettik. O fotoğraftaki tüm arkadaşlarımızı kaybettik ve tek kalan ben oldum. Üzgünüz tabii. Çok üzgünüz. Sanata gönül vermiş muhteşem bir insanı kaybettik," dedi.

82 yaşında aramızdan ayrılan Üstün Asutay'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Bakırköy Mezarlığı'na defnedildi...

Sıradaki Haber Yükleniyor