Göbeklitepe'den ilhamla: "İlk Nefes Bir Dokunuş Göbeklitepe", dinleyicilerle buluştu

Göbeklitepe'den ilham alan besteci Kemal Günüç'ün yazdığı İlk Nefes Bir Dokunuş Göbeklitepe adlı eser, dün akşam ilk kez dinleyicilerin karşısındaydı. İzmir'deki konser, müzikseverlerden büyük alkış aldı...

22.02.2020 10:23 | Son Güncelleme : 22.02.2020 10:32

Kemal Günüç'ün yazdığı İlk Nefes Bir Dokunuş Göbeklitepe konçertosu, dün akşam İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde ilk kez çalındı. 

Prömiyerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Arp Virtüözü Çağatay Akyol ile Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ney sanatçısı Murat Salim Tokaç sahne aldı. 

Şef Hakan Şensoy yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın eşlik ettiği konsere, seyirci de Atilla Kılıç'ın yazdığı metinleri okuyarak katıldı. 

Konser, Göbeklitepe'deki T harfindeki taşlardan esinlenerek hazırlanan perküsyon tarzındaki çalgının vurulmasıyla başladı ve aynı sesle son buldu. 

Konserin ilk bölümünde Murat Salim Tokaç, ney üfleyerek insanın var oluşunu anlattı. 

"Bir Dokunuş" adlı ikinci bölümde de Çağatay Akyol, AB Projesi olarak hazırlanan ve 3 bin 700 yıl önceki Hitit lirini yansıtan enstrümanı çaldı.

Konser, mabedin anlatıldığı "T'nin Gizemi" adlı üçüncü bölüm ve onu takip eden Türk ezgi ve makamlarının sunulduğu "Bereketli Hilal" adlı dördüncü bölümle son buldu. AA

Sıradaki Haber Yükleniyor