x

Haber Global

Dövüşen metro farelerine ödül!

Ekim ayında ödülleri verilen Uluslararası Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasında ödül almayan fotoğraflar yarışmayı izleyen halkın oylarına sunuldu. Dövüşen metro fareleri, halk jürisi ödülünü kazandı.

12.02.2020 - 19:31

A -

A +

Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafı yarışmasını Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi düzenliyor.

Müzenin Müdürü Sir Michael Dixon halk jürisi ödülünü kazanan metro fareleri karesi hakkında "Sam'in fotoğrafı insan egemenliğindeki bir ortamda doğal yaşamın nasıl devam ettiğine dair harika bir anı yakalamış. Farelerin fotoğraftaki boğuşması bizlerin günlük yaşamıyla, ulaşımı nasıl kullandığımızla ve geride bıraktığımız yiyeceklerle şekilleniyor. Bu görüntü bize her gün dikkat etmeden gelip geçsek de insanlar olarak nasıl doğanın geri kalanıyla içiçe olduğumuzu hatırlatıyor ve umuyorum ki insanlara bu ilişkinin kıymeti üzerinde düşünme ilhamı veriyor" diye konuştu.

FOTOĞRAF İÇİN SAATLERCE YERDE YATTI

Sam Rowley'in çektiği "İstasyonda kavga" başlıklı metro fareleri karesi halk jürisinden 28 bin oy alarak bu kategoride birinciliğe hak kazandı.

Bu fotoğraf için gecelerce karanlık metroda kaldığı bir yana bir de en mükemmel açıyı yakalayabilmek için saatlerce karnının üzerinde yerde yatarak beklemişti.

Sam'in varlığından rahatsız olmayan iki küçük fare önce ayrı ayrı yiyecek ararlarken birden aynı lokmayı görmüşler ve kavgaya tutuşmuşlardı.Sabrı ve emeği ona Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafçısı, LUMIX Halk Jürisi Ödülü'nü kazandırdı.

"5 GÜN YERDE YATARAK BEKLEDİM"

Fotoğrafı çeken Sam Rowley "Yakalamak büyük şanstı fakat bir yandan da beş gündür platformda yerde yatarak bekledim. Bir noktada böyle bir şey olması büyük ihtimaldi" ifadelerini kullandı.

Londra'lı fotoğrafçı şu anda Bristol'de BBC'nin doğa tarihi filmleri bölümünde çalışıyor.

Son Güncelleme : 13.02.2020 - 11:07
Sıradaki Haber Yükleniyor