Acı tatlı tanıklıklarla İstanbul’da pandemi sergisi

Acı tatlı tanıklıklarla İstanbul’da pandemi sergisi

İstanbul’un pandemi sürecindeki tanıklıkları tüm yönleriyle Pandemi İstanbul Fotoğraf Sergisi’nde…

İletişim Uzmanı ve Fotoğrafçı  E. Hilal Korucu’nun Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda 27 Kasım tarihinde başlayan ‘Pandemi İstanbul’ isimli fotoğraf sergisi; şehir, insan ve bellek temasıyla; pandemi sürecinde gündelik hayatın farklı anlarından tanıklıklara yer veriyor.

"BENİM ÖYKÜMÜN UNUTULMAZLARI"

Fotoğraflarıyla, pandemi sürecinin bireysel ve toplumsal hafızaya aktarılan yansımalarını kayıt altına alan E. Hilal Korucu, şöyle dedi:

“Fotoğraf çekerken an ve mekânın bir parçası olur insan. Tanıklık aynı zamanda hikâyeye ortak olmaktır. Benim kişisel pandemi öyküm; bu yönüyle yüzlerce insanı, mekânı, duyguyu barındırıyor.

"Çocukların aylarca evde kaldıktan sonra parklardaki oyun coşkusu, yaşlıların izin günlerinde tenha sokaklarda özgürlüğün tadını çıkarışları, pandemi sebebiyle vefat eden insanların gasilhanelerdeki suskun vedaları, mesafeli Cuma namazlarında aralarına girip çekim yaptığım erkek cemaatin şaşkınlığı, yoğun bakımda yatan hastaların yaşam mücadelesi, mezarlıkta toprağı henüz kurumamış insanların iki tarih aralığına sığan hikâyeleri benim öykümün unutulmazları.

"Tüm zorluğuna, yoruculuğuna rağmen bir şans olarak gördüğüm bu süreç, çok değerli deneyimler yaşattı bana. İstanbul’un 14 ilçesinde dört mevsim yağmuru, karı, sıcağı, rüzgârı yaşadım. Çoğu zaman kişisel yaşamımın olağan seyrinde yoluma çıktı fotoğraf kareleri. Yolculuk öncesi havaalanında beklerken, konserde müzik dinlerken, Ramazan ayında pide almak için fırına gittiğimde, iş icabı bir açılış programında bulunurken. Bazen de sürüklendim insan öykülerinin peşinden…’"

Tamamı siyah beyaz fotoğraflardan oluşan sergi 70 seçkiden oluşuyor.

Pandemi İstanbul Fotoğraf Sergisi, 27 Kasım - 17 Aralık tarihleri arasında Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Galeri: A-B’de 10.00 – 20.00  saatleri arasında İstanbulluların ziyaretine açık olacak.

İstanbul Gündem haberleri