75. Cannes Film Festivali kırmızı halısında Ukrayna için çıplak protesto

Kültür Sanat haberleri
75. Cannes Film Festivali kırmızı halısında Ukrayna için çıplak protesto

Cannes Film Festivali'ne çıplak protesto damga vurdu. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sürdürdüğü savaşı protesto eden bir kadın, Ukrayna bayrağı rengine boyadığı bedenindeki "Bize tecavüz etmeyi bırakın!" sözleriyle dünyaya mesaj verdi.

Bu yıl 75'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nin dördüncü gününe kırmızı halıdaki çıplak protesto damga vurdu. 1946'dan beri düzenlenen ve film endüstrisinin en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes'da, kameralar kırmızı halıdaki ünlüleri takip ederken bir anda protesto gösterisiyle karşılaştı. 

Tüm dünyanın gözü kulağı Cannes’tayken, çıplak vücudunu Ukrayna bayrağı rengiyle kaplayan bir gösterici kırmızı halıdaydı. Idris Elba ve Tilda Swinton'ın başrolleri paylaştığı 'Three Thousand Years of Longing' filminin gösterimi öncesi yapılan kırmızı halı geçidinde, ismi açıklanmayan protestocu, üzerindeki kıyafetleri yırttı ve Ukrayna bayrağı renkleriyle kaplanmış vücudundaki "Bize tecavüz etmeyi bırakın" yazısıyla savaşı protesto etti.

75. Cannes Film Festivali kırmızı halısında Ukrayna için çıplak protesto - Resim : 1

Vücuduna yazdığı mesajı yüksek sesle de dillendiren ve kırmızı halının ortasında "Bize tecavüz etmeyin!" diye bağıran protestocuya güvenlik görevlileri müdahale etti.

Fransız aktivistin yaptığı eylemi, SCUM adlı feminist grup sosyal medyadan paylaşarak sahiplendi. Grup, protestoyu, "Bir SCUM aktivisti, savaş bağlamında Ukraynalı kadınlara uygulanan cinsel şiddeti kınamak için Cannes Film Festivali'nin kırmızı halısına giriyor" sözleriyle duyurdu. Fotoğraflar: Reuters

 

Kaynak: Haber Global

75. Cannes Film Festivali ukrayna Cannes protesto