57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde zafer, Azra Deniz Okyay imzalı "Hayaletler"in

57. Altın Portakal Film Festivali Ödül Töreni'nde gecenin galibi, Azra Deniz Okyay'ın yönettiği Hayaletler oldu. Yapım, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş ödül birden kazandı...

10.10.2020    22:05

Koronavirüs önlemleri gözetilerek düzenlenen ödül töreni, açık havada Cam Piramit yerleşkesinde kurulan Yıldızların Altında 1 Açık Hava Sineması'nda yapıldı. 

ÖDÜLLER KUTUDA VERILDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Altın Portakal Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek, gördüğü koronavirüs tedavisi nedeniyle festivale katılamadı. Törende Böcek’in geçen seneki festivalde yaptığı konuşmasına da yer verildi. Sanatçılar, gecede kutunun içinde getirilen ödülleri kendileri aldı.

“ÇOK ZORLANMADIK”

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Ercan Kesal, bütün filmlerin zamandan yapılmış bir mozaik olduğunu belirtti. İyi filmlerin insanın kalbinde kıvılcımlar çaktırdığını ve ataş yaktığını söyleyen Kesal, "Jüriler özneldir. Çoğu ilk kez orada bir araya gelir. Bizim jürimiz hazırlıklıydı. Cesaret kelimesi önemliydi ve biz cesaretten yana tavır almak istedik. İşaret ettiğimiz filmlerin daha sonra üzerine konuşulan, merak edilen, ödül alan herkesin bir sonraki işinin, merak edilen işler olmasını istedik. Çok zorlanmadık, hatta hiç zorlanmadık. Kararları oybirliğiyle aldık. Gönül rahatlığıyla, oybirliğiyle verdik. Sinema, ağır bir emekle oluşturulan zahmetli bir şeydi. Ödül alamayan arkadaşlarım içinde dünyanın sonu değil. İyi film yapmaya sinemayla dünyayı anlamlı hale getirmeye, kıvılcımlar çaktırmaya devam edecekler," dedi.

Gecede zafer, Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler'in oldu. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş ödül birden kazandı yapım. 

Azra Deniz Okyay, "Sektörde çok zorlanarak geldim, kadın olduğum için engellerle karşılaştım. Kadın öykülerini topluma gösterebildiğim için çok mutluyum. Anneme teşekkür ediyorum, dedi. 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Çatlak filminin bütün kadın oyuncularına giderken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü de Hayaletler filmindeki rolüyle Nalan Kuruçim ve İnsanlar İkiye Ayrılır filmindeki performansıyla Nezaket Erden arasında paylaştırıldı. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda kazanan yapım ve isimler şöyle oluştu: 

EN İYİ FİLM

Hayaletler/Azra Deniz Okyay

Dr. AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ 

Çatlak/Fikret Reyhan, Nizam Reyhan

BEHLÜL DAL EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ 

Kumbara/Ferit Karol

EN İYİ YÖNETMEN 

Azra Deniz Okyay/Hayaletler

CAHİDE SONKU ÖDÜLÜ

Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik/Dirlik Düzenlik

EN İYİ SENARYO

Tunç Şahin/İnsanlar İkiye Ayrılır

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Hayk Kirakosyan/Gölgeler İçinde

EN İYİ MÜZİK

Greg Dombrowski/Gölgeler İçinde

EN İYİ KURGU

Ayris Alptekin/Hayaletler

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Armen Ghazaryan/Gölgeler İçinde

EN İYİ KADIN OYUNCU

Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin ve Canan Atalay/Çatlak 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Ahmet Mümtaz Taylan/Gelincik

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Nalan Kuruçim/Hayaletler ve Nezaket Erden/İnsanlar İkiye Ayrılır

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU 

Emrah Özdemir/Hayaletler

SİNEMA YAZARLARI DERNEĞİ ÖDÜLÜ

Gölgeler İçinde/Erdem Tepegöz

FİLM-YÖN EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ

Erdem Tepegöz/Gölgeler İçinde

 

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 11.10.2020 - 10:12
Sıradaki Haber Yükleniyor