Zonguldak'ta batan geminin son görüntüleri ortaya çıktı: Denize böyle sürüklendi!

Zonguldak Gündem haberleri

Zonguldak'ta kuvvetli fırtına ve yağış nedeni ile kayıplara karışan Türk gemisinin son görüntüleri ortaya çıktı.

Pazar günü başlayan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra kayıplara karışan ve Zonguldak açıklarında mendireğe çarparak battığı duyurulan Türk gemisindeki kayıp mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp 11 kişiyi arama kurtarma çalışması sürüyor.

DENİZE BÖYLE SÜRÜKLENDİ!

Rusya'nın Temruk Limanı'ndan yüklediği ferrosilikonu, İzmir'in Aliağa Limanı'na götürmek üzere yola çıkan ve dün Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında batan 'Kafkametler' isimli geminin, son görüntüleri ortaya çıktı. Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, geminin denizde sürüklendiği görüldü.

DETAYLAR

Zonguldak'ta pazar günü akşam saatlerinde, fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra irtibatın kesildiği Kafkametler adlı yük gemisinin battığı açıklandı.

Gemide bulunan 12 kişilik mürettabattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı. 

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Karaya oturan ve iletişimin kesildiği KAFKAMETLER gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASINA DEVAM EDİLİYOR

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde mendireğe çarparak batan gemideki mürettebata yönelik arama kurtarma çalışması yapılıyor.

Kent genelinde etkisini sürdüren fırtına ve sağanağın hafiflemesiyle, dün sabah saatlerinde batan "Kafkametler" adlı kuru yük gemisinin 12 kişilik Türk mürettebatın bulunması için havadan, denizden ve karadan arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, AFAD ekipleri, dalgıçlar, jandarma ve polis ekiplerinin katıldığı faaliyetlere 1 helikopter, 1 uçak ve 2 bot eşlik ediyor.

Şu ana kadar 1 denizcinin cansız bedenine ulaşılan çalışmalar çok yönlü sürdürülüyor.

Öte yandan dün sabah aynı limanda fırtınanın etkisiyle ikiye bölünerek kıyıya vuran Kamerun Bayraklı geminin 13 personelinin itfaiye ekiplerince tahliye edilmesi güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Bu arada belediye ekipleri, fırtına ve sağanaktan etkilenen ilçe merkezinde ve sahilde temizlik çalışması yapıyor. İş yerleri zarar gören vatandaşlar da kendi imkanlarıyla dükkanlarında su tahliyesi ve temizlik işlemlerini yürütüyor.

 

Kaynak: DHA