YSK Başkanı Yener'den açıklama

YSK Ahmet Yener 2023 Seçimleri

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, partilerin itirazlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2023 seçimleri... Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı'nın talebi ve AK Parti ile CHP'nin yurt dışı oy kullanma günlerine ilişkin başvurularını karara bağladıklarını belirten Yener, oy verme işleminin 20-24 Mayıs tarihleri aralığında uzatıldığını bildirdi. Yener, bu ülkeleri de açıkladı. 

Yener'in açıklamaları: 

"Kurulumuz alınması gereken tedbirler üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Kurulumuzun yurt dışı temsilciliklerinde oy verme gün ve saatlerine ilişkin değişik açıklamalar görmekteyiz. Kurulumuz Dışişleri Bakanlığı ve AK Parti ile CHP'nin ortak verdikleri dilekçeyi dikkate almış, Dışişleri Bakanlığı ile THY ile iletişimlerini kurmuş, ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve İrlanda'da oy verme saat ve günlerine ilişkin dilekçeleri değerlendirerek 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy verme günleri belirlenmiştir.

İkinci tur Türk siyasi hayatında ilk defa uygulanan bir süreç. Sürenin kısalığı göz önüne alınarak, ilk turda da oy verme gün ve saatleriyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'nın ve siyasi partiler temsilcilerinin talepleri göz önüne alınarak düzeltmeler yapılmıştır. Mümkün oldukça talepler karşılanmaya çalışılmaktadır."

 

Kaynak: Haber Global TV

YSK Ahmet Yener