Yapay zekadan gazeteci olur mu?

Yapay Zeka Gündem haberleri Bilim Haberleri Dünya haberleri Teknoloji Haberleri X Sosyal medya platformu Sosyal Medya
Yapay zekadan gazeteci olur mu?

Yapay zekanın medya çalışanları ve gazetecilerin işini elinden alabileceğine yönelik tartışmalar büyüyor. Uzmanlar, yapay zekanın düz metin yazmada oldukça iyi iş çıkardığını belirtseler de, algoritmaların hiçbir zaman özel haberleri insan gibi hazırlayamayacağı görüşündeler...

Yapay zeka artık hayatımızın her alanında. Bu devrim niteliğindeki yenilik, bazı meslekleri yok etme riskini de taşıyor. Son olarak Microsoft yapay zekanın yeteneklerinin ardından 10 bin kişiyi işten çıkarmayı gündemine alırken, son günlerde gündeme gelen tartışmaların başında ise yapay zekanın medya çalışanlarına etkisi geliyor. Yapay zeka ile haberlerin yazdırılıp, sunulması gibi teknolojik gelişmelere temkinli yaklaşan uzmanlar ise habercilikte insan faktörünün önemine dikkat çekiyor. Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Doğu Öztürk, yapay zeka kullanılarak haber yazılmasını gazetecilik olarak tanımlamadığını ifade ederek, "İnsandan bir veri almadan haber üretiminin gazetecilik olmadığını düşünüyorum. Yapay zeka dediğimiz teknoloji algoritmalardan ibaret" demekte.

Yapay zekadan gazeteci olur mu? - Resim : 1
Uzmanlar, yapay zekanın gazeteciliği de etkileyeceği ve metin düzenlemede oldukça iyi iş çıkardığını belirtirken, kimi uzmanlar da yapay zekanın metinde doğruluk kontrolünü yapamamasının muhabir ve editörler için bir kurtuluş olduğunu söylüyor.

İNSAN ELİNDEN GEÇMELİ 

Doç. Dr. Öztürk, yapay zeka tarafından yazılan haber metinlerinde teknik olarak haber yazma kurallarına uyulmadığını da ifade ederken, "Bazen tıklanma için, sırf haber olsun ve haber web sitelerinde daha uzun süreli kalsın diye üretilen içerikler söz konusu olabiliyor. Yine de bu içeriklerin doğruluğunun bir gazeteci tarafından kontrolü gerekiyor. Ancak gelecekte yapay zeka, insanın yerini alır, tıpkı insan gibi algoritmalardan bağımsız kararlar alırsa, bu durumda olası tehdit ve tehlikeleri konuşabiliriz" diye konuştu.

Yapay zekadan gazeteci olur mu? - Resim : 2
Yapay zeka, özel haber üretebilir mi sorusu merak uyandırıyor.

ÖZEL HABER YAPAMAZ

Öztürk, yapay zekanın halihazırda araştırmacı gazetecilik, röportaj ve özel haberler yapamadığını da sözlerine ekleyerek şunları söyledi: "Algoritmalar şu an sadece dijital ortamda olan veriyi talebe göre değerlendiriyor. Ancak yapay zekanın eldeki veriyi kategorize etmek, haber metnine çarpıcı bir başlık seçmek gibi gazetecilik becerilerinin kullanımında yardım istemek, gazeteci tarafından toparlanan haber metninden ön plana çıkacak spot cümle seçimi, fotoğraflardan en çarpıcı olanı seçmek gibi haber yazma ve yayınlama sürecini hızlandıran desteklerin alınması uygun diye düşünüyorum."

 

Yapay zekadan gazeteci olur mu? - Resim : 3
Yapay zekanın kullanıldığı haber çalışmalarından bir örnek.

"KAYGIYA GEREK YOK"

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan ise yakın geçmişte özellikle Amerikan medyasında uygulanma olanağı bulan robot gazetecilere dikkat çekiyor. Robot gazetecilerin halen New York Times gibi gazetelerde finans, hava durumu, deprem ve spor haberleri yapmaya devam ettiğini kaydeden İrvan, “Bazı alanlarda gazetecilerden daha hızlı ve daha doğru haber üretebiliyorlar. Dolayısıyla gazetecilik açısından kaygı duymaya gerek yok, hatta toplumun bilgi ve haber ihtiyacı açısından bakıldığında olumlu bir gelişme olduğu bile söylenebilir" ifadelerini kullandı. 

KOPYALA-YAPIŞTIR UYARISI

Yapay zekanın daha fazla kullanım alanı bulmasıyla birlikte bazı gazetecilerin işsiz kalıp kalmayacağına ilişkin düşüncelerini dile getiren Prof. Dr. İrvan, “Türkiye’de çok yaygın olan kopyala-yapıştır gazeteciliği yapan editörler işsiz kalabilir. Yayımlanmış bir haberi kopyalayıp yapıştırmak için ‘insan gazeteciye’ ihtiyaç olmasa gerek" değerlendirmesinde bulundu.

sibel.gulersoyler@haberglobal.com.tr 

 

Kaynak: Web Özel