Yalova merkezli 3 ilde "göçmen kaçakçılığı" operasyonu: 3 kişi tutuklandı

Afganistan Yalova Sakarya İstanbul göçmen göçmen krizi Gündem haberleri

Yalova, İstanbul ve Sakarya illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, göçmen kaçakçılığı yaptığı ileri sürülen 4 Afgan şüpheliden 3’ü tutuklandı, 1’i adli kontrolle serbest bırakıldı. Operasyonda yakalanan 32 düzensiz göçmenden 18’i sınır dışı edildi, 14 kişinin ise işlemleri devam ediyor.

Yurdun çeşitli noktalarında göçmen kaçakçılığına yönelik operasyonlar devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Yalova Emniyeti Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından “Göçmen Kaçakçılığı, İnsan Ticareti, Suçtan Elde Edilen Mal Varlığı Değerlerini Aklama ve Bankacılık Kanununa Muhalefet” suçlarını işlediği belirtilen suç şebekesine yönelik Yalova, İstanbul ve Sakarya illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 4 aylık teknik ve fiziki takibin ardından 11 adreste gerçekleştirilen operasyonda Afganistan uyruklu 4 kişi gözaltına alınırken 32 düzensiz göçmen yakalandı.

GÖÇMENLERİ AFGANİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE GETİRİYORLARDI

Operasyonla yakalanan şahısların Afganistan uyruklu düzensiz göçmenleri kaçak yollardan Türkiye’ye getirdiği belirlendi. Şüphelilerin getirdikleri göçmenleri kiraladıkları evlerde barındırdıkları, çeşitli gündelik işlerde çalıştırarak komisyon karşılığında gelir elde ettikleri öğrenildi. Şahısların ayrıca ‘Hawala’ olarak tabir edilen yasadışı bankacılık faaliyeti yürüterek suç gelirlerini akladıkları bildirildi.

Operasyonda gözaltına alınan Afganistan uyruklu İ.A., F.A. ve F.A. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken N.M.T. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Operasyonda yakalanan 32 düzensiz Afgan göçmenden 18’i sınır dışı edilirken 14’ünün ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

 

Kaynak: İHA

Yalova İstanbul Sakarya göçmen kaçakçılığı göçmen