Yabancı şirketin ‘petrol yok’ diyerek kapatmıştı! TPAO buldu: Adana'dan petrol fışkırdı

adana Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Gündem haberleri
Yabancı şirketin ‘petrol yok’ diyerek kapatmıştı! TPAO buldu: Adana'dan petrol fışkırdı

Daha önce arama yapan yabancı şirketin ‘Petrol yok’ diyerek kapattığı kuyuda TPAO yüksek kalitede petrol çıkardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, "Adana'daki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz" dediği saha, dron ile havadan görüntülendi.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında petrol bulundu.

Arama yapan yabancı şirketin daha önce ‘Petrol yok’ diyerek kapattığı kuyuda bulunan petrolün yüksek kalitede olduğu öğrenilirken bölge halkı petrole sevinci yaşıyor.

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu.

Yabancı şirketin ‘petrol yok’ diyerek kapatmıştı! TPAO buldu: Adana'dan petrol fışkırdı - Resim : 1

Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken alanda çalışmalar genişletildi.

BAŞKA KUYULAR DA AÇILDI

Petrol kuyularının olduğu alanlarda ve yollarda çalışmalar son hızla devam ederken ‘Mud-Pit’ havuzunun da kurulduğu görüldü.

Yabancı şirketin ‘petrol yok’ diyerek kapatmıştı! TPAO buldu: Adana'dan petrol fışkırdı - Resim : 2

YABANCI ARAŞTIRMACILAR PETROL YOK DİYEREK KAPATTI

Öte yandan 1960’lı yıllarda yabancı şirketlerin gelip sahada araştırma yaptığı ve ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyularının üzerinin kapatıldığı öğrenildi. 1998 Ceyhan Depremi’nden sonra ise yine sahada araştırma yapıldığı ve bu seferde bin 500 metre derinliğe inildiği yine ‘Burada petrol yok’ denilerek kuyunun kapatıldığı öne sürüldü.

Yabancı şirketin ‘petrol yok’ diyerek kapatmıştı! TPAO buldu: Adana'dan petrol fışkırdı - Resim : 3

Son 2 yıldır ise bölgede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yaptığı aramada bin 350 metrede petrol bulduğu öğrenildi. ‘Çukurova 1’ isimli araştırma sahasından çıkan petrolün ‘yüksek’ kalitede olduğu bunun üzerine ise diğer kuyuların açıldığı öğrenildi.

Kaynak: İHA

Adana petrol TPAO