Valilik kararıyla iptal edilen Anadolu Fest'ten açıklama, sanatçılardan protesto

Gündem haberleri

Valilik kararıyla Eskişehir'de açık alan etkinliklerinin yasaklanmasının ardından Anadolu Fest'ten yapılan açıklamada, "Hayretler içerisinde kaldık" denildi. Sosyal medyada da karara sanatçılar tepki gösterdi.

Eskişehir’de sendika ve siyasi partilerin etkinlikleri hariç hariç tüm açık alan etkinliklerinin valilik tarafından 15 gün süreyle yasaklanmasının ardından 12-15 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenmesi planlanan Anadolu Fest, yasak kararına ilişkin açıklama yaptı.

'#FestivalimeDokunma' etiketiyle yayınlanan açıklamada, “Binlerce insanın emeği ve gençlerin sanat aşkının engellenmeye çalışılmasını kınıyoruz” denildi.

Anadolu Fest'in açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“9 Mayıs 2022 tarihinde Eskişehir Valiliği'nin açıkladığı 15 günlük yasaklama kararı hakkında bizler de siz değerli katılımcılarımıza bu konuda açıklama gereğinde bulunduk. Aylar öncesinde planladığımız ve çalışmalarına başladığımız festivalimiz de bugün açıklanan karar ile sizler gibi bizde hayretler içerisinde kaldık. Gerekli yasal mecralarda başvuru yapmamıza rağmen başvuru sonrasında herhangi bir red yazısı tebliğ edilmeden üstüne festivalimizi engellemek amaçlı çıkan bu karar bizi derinden üzdü. Bu karar ile birlikte bir kısmı tamamlanan sahne kurulumumuzun devam ederken polis ekipleri hukuka aykırı şekilde valiliğin sözlü talimatı ile herhangi bir savcılık kararı ve belge gösterilmeden sürecimiz engelleniyor. Bu hukuksuz davranışını kınıyor binlerce insanların emeği ve gençlerin sanat aşkı engellenmeye çalışmasını kınıyoruz. Süreçle ilgili hukuki süreçlerimiz başlatılmış ve bu konuda siz değerli katılımcılarımızı süreçten bilgilendirmelerimiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Karara sanatçılar da sosyal medyada "Festivalimadokunma" etiketi altında tepki gösterdi.

Duman grubunun sosyal medya hesabından, "Sanattan geçen yolu kesmişler, ben geçer miyim?" paylaşımı yapıldı.

Haluk Levent ise, "Ben de bu festivalde konser verecektim Perşembe günü. Az önce haber aldım izin verilmediğini. Şimdi hemen yetkililerle görüşeceğim. Keşke böyle bir durum için yetkililerle görüşmek zorunda kalmasak" paylaşımını yapmıştı.

Kaynak: Haber Global

Eskişehir eskişehir haberleri Anadolu Fest FestivalimeDokunma