Uyarılar peş peşe gelmişti... İstanbul'u dolu ve şiddetli yağmur vurdu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için 12.20-14.00 saatleri arası için yaptığı sağanak uyarısının ardından Anadolu Yakası'nı dolu vurdu! Avrupa Yakası'nda ise şiddetli yağmur sele neden oldu.

29.09.2020 12:22 | Son Güncelleme : 29.09.2020 14:54

Meteoroloji'den İstanbul için kuvvetli yağış, sel ve dolu uyarısında bulunuldu. Silivli, Büyükçekmece, Eyüp ilçelerinde ve İstanbul'un boğaz kesiminde şiddetli yağmur ve dolu etkili oldu. Anadolu Yakası'nda ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.

ARNAVUTKÖY'DE SEL

Meteoroloji'nin uyarısının ardından Arnavutköy'de başlayan yağış bazı bölgelerde sele neden oldu. Anadolu Mahallesi Mimar Sinan Caddesi'nde Salı günleri kurulan semt pazarında aşırı yağış nedeniyle yağmur giderlerinin tıkandığı pazar alanını bir anda sel bastı.

EN FAZLA YAĞIŞ GÜNGÖREN'DE

AKOM'dan yapılan açıklamada İstanbul'da sabah saatlerinde Silivri, Çatalca ve Arnavutköy'de başlayan sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişlerinin, öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası'na yayıldığı hatırlatıldı.

Kuvvetli yağış geçişleriyle yerel dolu yağışı gözlendiği bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kuvvetli gök gürültülü sağanak sonucunda kaydedilen yağış miktarları incelendiğinde, en fazla yağış, metrekareye 27 kilogramla Güngören, 17 kilogramla Kağıthane, 16 kilogramla Göztepe, 15,8 kilogramla Hadımköy istasyonlarında ölçülmüştür. Yağış öncesi halihazırda bekleyen İstanbul İtfaiyesi, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm Ekipleri yağış nedeniyle oluşan olumsuzluklara müdahale etmektedir."

AKOM ayrıca, Kadıköy ve çevresinde dolu yağışı sebebiyle ev ve araç hasarı ihbarları, Arnavutköy Mimar Sinan Caddesi üzeri Pazar yeri su baskını, Tantavi Tüneli, Bahçelievler Vali Recep Yazıcıoğlu Tüneli, Haliç Köprüsü üzeri, Topkapı Ulubatlı alt geçit ve Sarıyer tünel girişi Bahçeköy istikametinde göllenmeler yaşandığını aktardı.

Açıklamada, Avrupa Yakası'nda devam eden kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin il genelinde önümüzdeki 3 saat boyunca devam edeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Kaynak: DHA

Sıradaki Haber Yükleniyor