TİP Genel Başkanı Baş'tan emekli maaşı açıklaması: En düşüğü asgari ücret seviyesine çıkartılmalı

AA
Erkan Baş Asgari ücret Gündem haberleri Ekonomi haberleri
TİP Genel Başkanı Baş'tan emekli maaşı açıklaması: En düşüğü asgari ücret seviyesine çıkartılmalı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiğini söyledi.

Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı olaylarını, "ülke tarihinin en önemli direnişi" olarak hatırladıklarını söyledi.

Mevcut asgari ücretle ve emekli maaşlarıyla yaşanamayacağını ifade eden Baş, "AKP, bir açlık ve yoksulluk programı uyguluyor ve bu programın birinciliğini emeklilere vermiş durumdalar. Emekliler açlığa mahkum ediliyor. İlk yapılması gereken şey aylık bağlanma oranlarının derhal artırılmasıdır." dedi.

2002'de en düşük emekli aylığının 228 lira olduğunu ve 7 çeyrek altın alınabildiğini kaydeden Baş, bugünkü emekli maaşıyla en fazla 2 tane alınabildiğini belirtti.

Emeklilerin yük olmadığını anlatan Baş, "En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine çıkartılmalıdır. Aylık bağlanma oranlarında derhal 2008'e geri dönülmelidir. Emekli ikramiyeleri en az 1 maaş olmalı. Staj ve çıraklık başlangıcı mutlaka SGK başlangıcı olarak kabul edilmeli." diye konuştu.

Türkiye'de insanların haftalık çalışma ortalamasının OECD ülkelerinden daha fazla olduğunu ve emeklilerin ortalama gelirlerinin de bu ülkelerin çok altında kaldığını savunan Baş, asgari ücretle ev kiralayabilmenin, sağlıklı koşullarda yaşayabilmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Baş, "Asgari ücretle alabileceğiniz belki yegane şey borç. Eskiden simit-çay hesapları yapılırdı, artık bunların da hiçbir anlamı kalmadı. Türkiye'de hiç kimse asgari ücretle geçinilebileceğini iddia edemez." değerlendirmesinde bulundu.